Bilateral künt torax travması ile akciğer kontüzyonu oluşturulan rat modelinde aminoguanidin'in etkinliğinin araştırılması
- Tez No: 666992
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SIRMALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
GİRİŞ: Acil servise başvuran travmalı olguların %25'ini toraks travmaları oluşturur. Toraks travmalı hastaların büyük bir bölümünde kot fraktürü ve akciğer kontüzyonu gelişir. Major toraks travmalarının %30-75'inde ortaya çıkan akciğer kontüzyonu mortalite ve morbiditesi yüksek ciddi bir yaralanmadır. İzole ağır bir kontüzyonda %11 olarak verilen mortalite ilave yaralanmaların varlığında %22'ye çıkmaktadır (6). Çalışmamızda, akciğer kontüzyonunda aminoguanidin'in antioksidan etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmada 63 adet Sprague Dawley cinsi erkek rat kullanıldı. Sham grubu ve AG kontrol hariç diğer gruplara izole künt toraks travması uygulanarak akciğer kontüzyonu oluşturuldu. Travmanın şiddeti 1,512 j olarak belirlendi. AG gruplarına travmadan 3 saat önce, travma sonrası 1. ve 2. gün 100 mg/kg intraperitoneal olarak verildi. Kontüzyon grubuna sadece künt toraks travması uygulandı. Grupların 0, 1, 2 ve 3. günlerde kan gazları, kan katalaz enzim düzeyi, NO değerleri kaydedildi. BULGULAR: Travma sonrası 4 (%6.3) ratta mortalite gelişti. Sham gruplarında SatO2 değerleri kontüzyon grubuna göre yüksek gözlendi (p0.05). AG grubunda kontüzyon grubuna göre karşılaştırıldığında SatO2 değerleri 3. günde yüksek olduğu gözlendi. (p >0.05) SatO2 değerinde, 1, 2 ve 3. günler AG kontrol grubunda, sham grubuna göre farklılık gözlenmedi (p>0.05). PaO2 değerinin 2. ve 3. günler kontüzyon grubunda, sham grubuna göre farklılık göstermedi (p>0.05). PaO2 değerinin, 1., 2. ve 3. günler AG grubunda, sham grubuna göre farklılık göstermedi (p>0.05). PaO2 değerinde, 1., 2. ve 3. günler AG grubunda, AG kontrol grubuna göre farklılık gözlenmedi (p >0.05). 3. gün PaO2 değerinin, AG grubunda kontüzyon grubuna göre yükseklik mevcut olup, istatiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamaktadır. (p>0.05). PaO2 değerinde, 1, 2. ve 3. günler sham grubu ile AG kontrol grubunda farklılık gözlenmedi.(p>0.005) PaCO2 değerinin 0, 1, 2, 3. günlerde kontüzyon grubunda sham grubuna göre farklılık gözlenmedi (p0.05). PaCO2 değerinde 1, 2, 3. günlerde AG ve kontüzyon grupları arasında farklılık gözlenmedi (p>0.05). NO değerleri sham ve kontüzyon grubu karşılaştırıldığında 0. gün anlamlı fark tespit edilmedi (p>0.05). 1. 2. ve 3. günlerde sham ve kontüzyon grubu arasında anlamlı farklılık tespit edildi (p0.05) .Sham grubu ve AG kontrol grubu karşılaştırıldığında 1. 2. ve 3. günlerde anlamlı fark tespit edilmedi (p>0.05). AG grubu ile kontüzyon karşılaştırıldığında NO düzeyleri azaldığı halde, istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). AG grubu ve AG kontrol grubu karşılaştırıldığında NO düzeylerinde anlamlı farklılık tespit edilmedi (p> 0.05) . Katalaz enzim aktiviteleri sham ve kontüzyon grubu karşılaştırıldığında tüm günlerde anlamlı fark tespit edilmedi (p>0.05) . Sham ve AG grubu karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Sham grubu ve AG kontrol grubu değerlendirildiğinde anlamlı fark tespit edilmedi (p>0.05). AG grubu ile kontüzyon grubu karşılaştırldığında katalaz enzim aktıvıtesi yukselme eğiliminde olup, 1. ve 2. günlerde anlamlı tespit edildi (p0.05) . SONUÇ: Ratlarda oluşturulan akciğer kontüzyonunda aminoguanidin kullanımının akciğerde kontüzyon şiddetini azalttığını ve inflamatuar reaksiyonu en aza indirdiğini gözlemledik.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The 25% of traumatic cases that apply to emergency have rib fractures and lung contusion. The lung contusion that emerges in 30%-75% of the major thorax is the serious injury which has a high mortality and morbidity rate. The mortality rate given as 11% in an isolated intense contusion, rises 22% when additional injuries come out (6). In our study after the lung contusion we aimed to evaluate the protective effectiveness of aminoguanidin. MATERIALS and METHODS: 63 of Sprague Dawley male rats were used in this study. Via performing isolated blunt thorax trauma, lung contusion was created for the other groups except the Sham group and control group of the aminoguanidin. The intensity of the trauma was determined as 1,51 joule. To the groups of aminoguanıdın as intraperitoneal were given 3 hours before the trauma and on the first, second day after the trauma. Only blunt thorax trauma was performed to the group of contusion. In the begining, on 1st, 2nd, 3rd days groups blood gases, blood NO, catalase values. DIAGNOSES: Following the trauma in four rat (6.3%) mortality was observed. For aminoguanidin and sham groups SatO2 values were found higher compared to the contusion group (p0.05). No difference in SatO2 value between sham and control of the aminoguanidin was seen (p>0.05). PaCO2 value in contusion group was higher than sham group (p0.05). In AG and sham groups NO values were lower compared to the contusion group (p0.05). RESULTS: It's observed that in the lung contusion of the subject rats, the use of aminoguanidin of lung contusion and the inflammatory reaction to minimum degree.