Otizm spetrum bozukluğu tanılı çocuklar ve ebeveynlerinde MCP-1(Monocyte Chemotactic Protein1) /CCR2(Chemokine (C-C motif) receptor 2) gen polimorfizmi araştırılması
Research of monocyte chemotactic protein 1 and Chemokine (CC motif) receptor 2 gene polymorphism in children with autism spectrum disorder and their parents
- Tez No: 324294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ABALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Genetics, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Otizm sosyal yetersizlik, verbal ve nonverbal iletişimde gerilik, sınırlı ve basmakalıp ilgi alanı ve davranışlar ile karakterize nörogelişimsel bir bozukluktur. Otizmin etiyoloji tam olarak aydınlatılmamıştır. Etiyolojide genetik, çevresel, otoimmun vb birçok faktörün rol alabileceği düşünülmektedir. Otizm spektrum bozukluğunun inflamatuar bileşenleri olduğu birçok çalışmada tanımlanmıştır. Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda kemokin düzeyleri ile iletişim bozukluğu arasında da bağlantı olduğu gösterilmiştir. Anormal immün yanıtın otizm için biyolojik belirleyici olarak kullanılabileceği gösterilmiştir.Bu çalışmada çocuk psikiyatrisi kliniğinde takip edilen ve OSB tanısı alanlarda Monosit Kemoatraktan Protein-1(MCP-1) ve (C-C) motifli Kemokin Resöptörü 2 (CCR2) gen polimorfizmi incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya İstanbul Tıp Fakültesi, Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalında takip edilen, DSM-IV Tanı Ölçütlerine göre OSB'li olan, 2 ? 18 yaşları arasındaki 101 çocuk ve biyolojik anne babaları alınmıştır. Ayrıca DSM?IV Ölçütleri ve Çocukluk Otizmi Derecelendirme Ölçeği (Childhood Autism Rating Scale-CARS) kullanılarak OSB tanısı doğrulanmış ve belirtilerin dağılımı ve sorunların şiddeti saptanmıştır. Anne baba ve çocuk üçlüsünde DNA izolasyonu için 10 cc'lik kan örnekleri steril EDTA'lı tüplere alınmıştır, Kan lökositlerinden elde edilen DNA örneklerinde MCP-1 ve CCR2 polimorfizmleri saptamak için PCR (Polimeraz zincirleme reaksiyonu), RFLP (Restriksiyon parçaları uzunluk polimorfizmi) ve agaroz jel elektroforezi teknikleri kullanılmıştır. Bulgular: Anne baba ve çocuk üçlüsünden alınan kanların incelenmesi ve aile temelli kalıtılabilme eşitsizliği testleri sonucunda CCR2 geni otizm (p:0,0029) ve buna eşlik eden ek tanı ile (p:0,031) anlamlı derecede ilişkili bulunmuştur. MCP-1 geninde istatistiksel anlamlılık sağlanmamıştır(p:0.196).Sonuç: CCR2 genindeki G190A polimorfizminde G aleli taşımanın OSB ve buna eşlik eden ek tanı açısından risk teşkil edebileceği ancak konuyla ilgile daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Autism is a neurodevelopmental disorder that is characterized by social deficiency, retardation of verbal and non-verbal communication and restricted stereotyped interests and behaviors. Etiology of autism has not been elucidated clearly yet. Considered that is genetic, environmental, autoimmune and any other factors may play a role in etiology of autism. Many studies have been defined that, Autism spectrum disorder include inflammatory components. It was shown that children with autism spectrum disorder have correlation between chemokine levels and communication deficit. Abnormal immune response, can be used as a biological marker for autism. In this study we aimed to investigate monocyte chemoattractant protein-1 (MCP-1) and (C-C) motif chemokine recetor 2 (CCR2) gene polymorphism in patients follow-up at child psychiatry clinic with ASD diagnose.Method: All cases were taken from children and adolescents who consecutively referred to Istanbul Faculty of Medicine, Department Child and Adolescent Psychiatry, Autism Unit. Participants were 106 children, aged 2?18 year-old, who met DSM-IV criteria for ASD. Childhood Autism Rating Scale-CARS was used to assess the severity of symptoms. 10cc blood sample of 106 mother father and affected child trios are taken to sterile EDTA test tube for DNA isolation. Polimerase chain reaction (PCR) restriction fragment length polymorphism (RFLP) and agarose gel electrophoresis are used to asses MCP-1 and CCR2 genes polimorphism in DNA samples.Results: After analysing trio blood sample and using family based approaches like transmission disequilibbrium test (TDT) we found significant association between CCR2 gene and autism(p: 0,0029) , also an accompanying diagnosis (p: 0.031). MCP-1 gene wasn't found statistically significant.Conclusion: Possession of G allele in CCR2 gene G190A polymorphism may pose a risk in terms to ASD and additional diagnostic however, concluded that more studies are need.