El osteoartritinde görülen semptom, bulgu ve radyolojik sonuçların, el fonksiyonları, iş verimliliği ve günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkisi
The effect of symptoms, signs and radiologic results seen in hand osteoarthritis on hand functions, work productivity and activities of daily living
  1. Tez No: 843767
  2. Yazar: HATİCE ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN FATİH ÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmada el osteoartriti (OA) hastalarında görülen ağrı, güç kaybı, şekil bozukluğu ve radyolojik skorlar ile el fonksiyonları, iş verimliliği ve günlük yaşam aktivitelerinde (GYA) zorlanma arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Kellgren Lawrence sınıflamasına.(K&L) göre en az bir el ekleminde ≥2 radyolojik evreye sahip hastalar çalışmaya alındı. Hastaların demografik bilgileri ve nodül varlığı kaydedildi. Numerik ağrı skalasıyla (NRS) ağrı, Jamar el dinamometresiyle kavrama kuvveti, pinçmetreyle sıkma kuvvetleri, Duruöz el indeksiyle (DEİ) el fonksiyonları, İş Verimliliği ve Aktivite Bozulma anketiyle 'WPAI' iş verimliliği kaybı ve GYA zorlanma derecesi değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza toplam 300 el OA hastası (254 kadın, 46 erkek) dahil edildi. Çalışma durumuna göre çalışan 54, çalışmayan 177, emekli olan 69 hastamız vardı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the relationship between pain, weakness, deformity and radiologic scores and hand function, work productivity and difficulty in activities of daily living (ADL) in patients with hand osteoarthritis (OA). Materials and methods: Patients with ≥2 radiologic stages in at least one hand joint according to the Kellgren Lawrence classification (K&L) were included in the study. Demographic information and presence of nodules were recorded. Pain was assessed with the numeric pain scale (NRS), grip strength with the Jamar hand dynamometer, pinch strength with the pinchmeter, hand function with the Duruöz hand index (DEI), loss of work productivity with the Work Productivity and Activity Impairment questionnaire (WPAI), and the degree of strain in GPA. Results: A total of 300 hand OA patients (254 women, 46 men) were included in our study. According to employment status, we had 54 working, 177 non-working and 69 retired patients.