Tek kesiden laparoskopik splenektomi ile çoklu kesiden laparoskopik splenektominin klinik sonuçlarının karşılaştırılması
Comprasion of single port and three port laparoscopic splenectomy :clinical retrospective trial
  1. Tez No: 324296
  2. Yazar: MUSTAFA SAMİ BOSTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN UMUT BARBAROS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
GirişKonvansiyonel açık ameliyatlardan minimal invaziv tekniklere uzanan cerrahinin serüveni hastada daha az travmaya neden olmayı amaçlamaktadır. Doğal anatomik açıklıklardan transluminal endoskopik cerrahiye doğru ilerlerken cerrahlar daha az komplike bir başka embriyolojik açıklığı keşfettiler: Umblikus. Bu çalışmada tek kesiden laparoskopik splenektomi tecrübelerimizi ve çoklu porttan laparoskopik splenektomi sonuçlarını retrospektif olarak karşılaştırmayı amaçladık.MetodŞubat 2009'dan itibaren bu iki teknikle ameliyat edilen bütün hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar 2 gruba ayrıldı. Grup 1'de (n:19) tek porttan laparoskopik splenektomi (SPA-LS) uygulanan hastalar alınırken grup 2'ye (n:21) standart 3 port laparoskopik splenektomi (LS) uygulanan hastalar alındı. Kan kaybı miktarı, ameliyat sureleri, ameliyat sonrası ağrı değerlendirmeleri, hastanede kalış süreleri, ameliyat sırasında ve sonrasında gelişen komplikasyonlar açısından sonuçlar değerlendirildi.SonuçlarŞubat 2009- Ağustos 2010 tarihleri arasında SPA-LS uygulanan (grup 1) 19 hasta ile LS uygulanan (grup 2) 21 hasta karşılaştırıldı. Grup 1'de yaş ortalaması 33.8 (17-78) ± 15.58 iken, grup 2'de yaş ortalaması 40.71(22-69) ± 15.04 idi. Grup 1'de ortalama ameliyat süresi 112.44 (92-145) ± 13.56 dakikaydı ve grup 2'deki ameliyat sürelerinden anlamlı olarak farklıydı (71.19(40-100)± 18.13 dakika p0.05). Ameliyat sırasındaki tahmini kan kaybı tüm hastalarda 100 cc den azdı. Her iki gruptan birer hastaya kanama nedeniyle laparotomi yapıldı. Her iki grupta birer hastada dren amilaz düzeyleri yüksek olarak saptandı. Her iki hastada da dren amilaz değerleri spontan geriledi.
Özet (Çeviri)
Comparison of Single Port and Tree Port Laparoscopic Splenectomy : Clinical Retrospective TrialIntroductionThe adventure of surgery from conventional ?open? operations to ?minimally invasive? procedures mainly has the aim of causing fewer traumas to the patient. On the way to natural orifice transluminal endoscopic surgery, surgeons invented less complicated another embryological orifice: umbilicus. This study was undertaken to evaluate our initial experience with single incision laparoscopic splenectomy and to compare outcomes with more conventional multiport, multi-incision laparoscopic splenectomies in a retrospective manner.Methods:All patients were operated with these two tecniques, since February 2009. Patients were alienated into two groups . In Group 1 (n:19) patients had undergone single port access laparoscopic splenectomy (SPA-LS) while group 2 (n:21) cases had standard multiport (3 trocars) splenectomy. Outcomes, including blood loss, operative time, postoperative pain, duration of hospital stay, per and postoperative complications were evaluated.ResultsNineteen patients of median age 33.88 (17-78) ± 15.58 years undergoing SPA-L splenectomy (group 1) from February 2009 until August 2010 were compared to group 2 ( n=21), median age 40.71 (22-69) ± 15.04 years, undergoing standard multiport, multiple-incision laparoscopic splenectomy over the same time period. Median operative time for patients undergoing SPA-L splenectomy was 112.44 (92-145) ± 13.56 min and was significantly different from that of patients undergoing multiport, multi-incision laparoscopic splenectomy ? 71.19 (40-100) ±18.13 min; p< 0.05 ? . Median length of hospital stay was 3.0 (1-9) ± 1.97 days for patients undergoing SPA-L splenectomy and was not different from patients undergoing standard laparoscopic splenectomy ? 2.85 (1-6) ± 1.52 days; p>0.05 ? . Operative estimated blood loss was less than 100 cc for all patients. Two patients had laparatomy due to bleeding. One patient in each group had high amylase levels in abdominal drains ceased spontaneously. Postoperative pain analyses (VAS Score) revealed superiority of SPA-LS in early postoperative days (p< 0.05 for post operative 6 and 24 hours).Conclusions:SPA-L splenectomy is a safe and effective alternative to standard laparoscopic splenectomy. It can be undertaken without major complication and provides patients with minimal, if any, apparent scarring and almost absent postoperative pain. We believe that especially for splenectomies which mean a major trauma not only as surgical procedure but also as loss of an immunity barrier, SPA-LS technique is a recently developed less invasive surgical modality that imply a lot for patients.Keywords : Single port access laparoscopic splenectomy, Standard laparoscopic splenectomy, spleen