Türk turizm tutundurma sistemi ile OECD ülkelerinin turizm tutundurma sistemlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 32429
  2. Yazar: AHMET GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. MİTHAT ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
ÖZET Turizm son yıllarda Türk ekonomisi için önemi gittikçe artan bir olay ve -Faaliyet dalıdır. Ekonomik gelişme süreci içinde olan Türkiye'de her alanda görülen çok yönlü gelişme ve değişmelere paralel olarak turizm olayıda yaygınlaşmakta dır. Günümüzde, yaklaşık 450 milyon kişi turizm amaçlı olarak ülkelerinin dışına çıkmakta ve gittikleri ülkelerde 300 mil yar Dolar harcama yaparak ilgili ülkelerin ekonomilerine katkıda bulunmaktadırlar. Ülkemize 1992 yılında 7.2 milyon turist gelmiş ve yaklaşık 4 milyar Dolar harcama yapmışlardır. Dünya turizm hareket leri ile karşılaştırılır ise, gelen turist bakımından % 1.51 lik, turizm geliri bakımından yaklaşık % 1.4' lük bir paya sahip olduğu görülmektedir. Bu verilerden de anlaşılacağı gibi ülkemiz dünya turizm hareketlerinden hakettiği payı alamamaktadır. Bunun başlıca nedeni, Türkiye'nin uluslararası turizm arenasında arzu edilen pazarlama ve tutundurma -Faaliyetlerini gerçekleştirememesi dir.Turizm tutundurmasında arzu edilen sonucun el da edilme sine neden olan başlıca unsurlar; - Politikalar, - Ekonomik durum, - Hede-f pazardaki psikolojik ve sosyolojik faktörler, - Coğrafya ve - Diğer nedenler olarak sıralanır. Yapılan bu çalışmada, Türk turizm tutundurma sistemi ile OECD'ye üye ispanya, Fransa ve A.B.D'nin turizm tutundurma sistemlerinin bir karşı laştı rılması yapılmaya çalışılmıştır. Karşılaştırma işlemi; - Turizm kuruluşlarının hukuki yapılarına göre, - Bütçe kaynaklarına göre, - Gerçekleştirilen Faaliyetlere göre, - Turizm kuruluşlarının bütçelerine katkıda bulunan ta raflar bakımından, - Turizm kuruluşlarının sahip oldukları personel sayı sına göre yapılmıştır. Ülkemize olan turizm talebinde son yıllarda görülen önemli artışlar, talebin sürekliliği ve artışın daha da yük seltilmesinin sağlanmasına yönelik çalışmalar gerektirmiş ve1988 yılından sonra Turizm Bakanlıgı ' nın yurt dışı turizm tu- tundurma faaliyetlerinde geçmiş yıllara oranla önemli değişiklikler olmuştur. Bu doğrultuda, bütçe ödeneklerinde de önemli artışlar sağlanmıştır. 2000 yılında Türkiye'nin hede-Fi 10 milyon turist ve 10 milyar Dolar turizm gelirine ulaşmaktır. Belirlenen bu hede-flere ulaşılabilmesi için de etkin turizm tutundurma faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi gerek mektedir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, Which is on the process of the economical de velopment, tourism is wide spreaded by being parallel to the changes and multi-sided developments which are seen in every -f iel ds. In our day, almost 450 million people go out of their countries by the aim of tourism and contribute to the economy of their countries that they go, by spending $ 300 billion. In 1992, 7.2 million tourist came to our country and spent nearly $ 4 billion. If it contrasted with the world tourism movements, it will be seen that it has got a sharing of 1.4*/. of tourism incomes and of 1.5'/. of the tourist coming. As it is understood from these datas, our country can't have the desired sharing from the world tourism movements. The main reason of this is that Turkey couldn't realize the activities promotion and the desired marketing in the international tourism field.The main reasons of this are like; - politics - economical cases, - sociological and psychological -Factors in the target market, - geography and - other reasons. In this study done, Turkish tourism promotion system was tried to have been contrasted with the system o-F the count ries which are members of OECD like Spain, France and USA. Contrasting operation was done; - To the legal contractions of the tourism -foundations, - To the sources of budget, - To the activities realized, - To thB sides contributed to the budget of the tourism founddations, - To the number of the staff of the tourism foundations. The important increases which arm seen in last years to the tourism demand to our country, needs the continuty of the demand and to be increased much more and after 1988, the acti-vities of the Tourism Ministry have became important changes on the tourism promotion activities to the rate of last years. In 2000; the target o-F Turkey is to reach 10 million tou rist and $ 10 billion tourism income. To be able to reach these targets is needed active tou rism promotion activity to be realized this.