Dijital dönüşüme karşı işgören tutumlarının incelenmesi: Alanya'da otel işletmeleri üzerine bir araştırma
Employees' attitudes toward digital transformation: A study on hotel managements in Alanya
  1. Tez No: 736488
  2. Yazar: BAHAR TÜRKMEN AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER MESCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırmanın amacı, otel işletmelerinde çalışan işgörenlerin dijital dönüşüme karşı tutumlarının incelenmesidir. Ayrıca turizm sektöründe yaşanan dijital dönüşümle otel işletmelerindeki işgörenlerin işsizlik kaygısı taşıyıp taşımadıklarını incelemektir. Araştırmanın amacına göre değişkenler arası ilişki derecesini nesnel olarak gözlemleyip ölçmek olması, çalışmada verilerin gözlenebilir, sayısal biçimde ifade edilebilir olması sebebiyle araştırma yöntemlerinden nicel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Veri toplama aracı olarak bilimsel araştırmalarda en yaygın kullanılan yöntemlerden biri olan anket tekniği kullanılmıştır. Bu çalışmanın evrenini Antalya ili Alanya bölgesindeki 4 ve 5 yıldızlı otellerin tüm departmanlarında çalışan işgörenler oluşturmaktadır. Elde edilen veriler tanımlayıcı ve keşfe yönelik istatistik teknikler kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları sonucunda mesleki tecrübe arttıkça işgörenlerin dijital dönüşüme kendilerini daha hazır hissettikleri ve teknolojik gelişmeleri yakından takip ettikleri anlaşılmaktadır. Ayrıca betimsel analiz sonucunda işgörenlerin dijital dönüşümün onları ileride işsiz bırakmasından endişelendikleri, dijital dönüşüme ayak uyduracak yeterli eğitime sahip olmadıkları ve dijitalleşme ile birlikte turizm sektöründeki mesleklerin gelecekte yok olacak meslekler arasında olacağını düşündükleri sonucuna ulaşılmaktadır. Elde edilen sonuçların literatür ile uyum gösterdiği bazı sonuçların ise literatüre yeni kazanımlar sağlayacak nitelikte olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to analyzing whether digital transformation differs according to the demographic data of employees' in the hotel businesses. Moreover, it is to examine whether the employees' in the hotel businesses experience unemployment anxiety with digital transformation in the tourism industry. Quantitative research method was preferred for the study, since the aim of the research is to observe and measure the degree of relationship between variables objectively, and because of the data in the study can be observed and expressed in numeric form. Survey technique was used as a data gathering tool which methods are currently the most frequently used in scientific research. The population of the study consists of employees in all departments of 4 and 5 star hotels in Alanya district of Antalya province. Collected data obtained were analyzed using descriptive and exploratory statistical techniques. It is understood that the employees will support new job models that will contribute to the employees in tourism management in the light of digital transformation according to the results of the study findings. Also, it is concluded that they think according to the descriptive analysis result, employees are worried that digital transformation will increase unemployment, don't have enough education to keep up with digital transformation, and professions in the tourism sector will disappear in the future with digitalization. It could be said about the results obtained are compatible with the general literature, and some of the results will provided new contributions to the literature.