Konaklama işletmelerinde çalışanların psikolojik şiddet (Mobbing) algısının iş tatminine etkisi(Antalya ili örneklemesi)
The effects of psychological violence perceptions of hospitality employees to job satisfaction (Antalya province sample)
  1. Tez No: 461462
  2. Yazar: MURAT BAHADIR KOYUNCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİSE DİLEK SEVİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı; konaklama işletmelerinde çalışanlara uygulanan psikolojik şiddeti, konaklama işletmelerinde çalışanların iş tatmini incelmek ve psikolojik şiddet algısının iş tatmini üzerindeki etkisini tespit etmektir. Araştırmada psikolojik şiddet kavramı, tarihçesi, psikolojik şiddetle birlikte kullanılan kavramlar, psikolojik şiddet davranışları, süreçleri, türleri, nedenleri, izleyicisi, dereceleri, etkileri, psikolojik şiddete karşı önlemler, psikolojik şiddetin hukuki boyutu, iş tatmini, iş tatminini etkileyen faktörler, iş tatmini yükseltme yöntemleri ve sonuçları detaylı olarak incelenmiştir. Araştırma için Antalya ili, ilçeleri ve beldelerindeki 548'i 5 yıldızlı, 109'u 4 yıldızlı, 8'i 3 yıldızlı olmak üzere toplam 665 otel çalışanına anket yöntemi uygulanmış, demografik özelliklere göre frekans dağılımları, t testi ve anova, regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; psikolojik şiddet ve iş tatmini arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu yani psikolojik şiddet arttıkça iş tatmininin düştüğü ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the psychological violence applied to employees in the hospitality business, to examine the job satisfaction of the employees in the hospitality businesses and to determine the effect of psychological violence perception on job satisfaction. The concept of psychological violence, history, concepts used in conjunction with psychological violence, psychological violence behaviours, processes, types, causes, followers, grades, effects, measures against psychological violence, legal dimension of psychological violence, job satisfaction, factors affecting job satisfaction, job satisfaction increasing methods and results have been examined in detail in the research. A survey method was applied to a total of 665 hotel employees, 548 of whom were in 5 star hotels, 109 were in 4 star hotels and 8 were in 3 star hotels in Antalya province, its districts and villages. Frequency distributions, t test and anova, and regression analyses were performed according to demographic characteristics. According to the findings of the research, it is revealed that there is a negative relationship between psychological violence and job satisfaction, that is, as psychological violence increases, job satisfaction decreases.