Nefrotik sendromlu hastalarda immunsüpresif tedavinin BK- virüs serolojisine etkisi
The relationship between immunosupressive treatment and BKV for nephrotic syndrome
  1. Tez No: 324304
  2. Yazar: HARİKA ONAY UĞURTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç: BK virüs (Polyoma hominis 1) papova virüs ailesinden zarfsız bir DNA virüsüdür. Virüs, üriner sistem epitelinde latent kalır ve immun sistemin baskılandığı durumlarda reaktive olabilir. Renal transplantlı hastalarda graft disfonksiyonuna yol açabilmektedir. Nefrotik sendromlu hastalarda infeksiyon riski artmıştır ve immunsüpresif ilaç kullanımı bu riski daha da arttırır. Literatürde immunsupresif tedavi alan nefrotik sendrom hastalarının seyrinde BKV sıklığına ait çalışmalar bulunmamaktadır. Çalışmamız, bu hastalarda BKV seropozitivite sıklığını ve immunsüpresif tedavinin BKV seropozitifliği üzerine etkisini ortaya koymayı amaçlamıştır.Yöntem: 1995-2011 yılları arasında İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi nefrotik sendrom polikliniğinde izlenen ve BKV seroloji taraması yapılmış hastaların (n=42) poliklinik kartlarından klinik ve laboratuar verileri kaydedilerek bu veriler istatistik programına aktarıldı. Uygun istatistiksel testler kullanılarak BKV pozitifliği ile korelasyon gösteren veriler araştırıldı.Bulgular: Çalışmaya alınan 42 hastanın 5'inde (grup 1) BKV pozitif, 37'sinde (grup 2) BKV negatif bulundu. Bu iki grup immunsüpresyon alma özellikleri, yaş, cinsiyet, tanı ve laboratuar özellikleri açısından karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: BK virus is a naked DNA virus which belongs to papova virus family. The virus stays latent at urinary system epithelial and can be reactivated when immune system is supressed. It might cause graft dysfunction for recipients of renal allografts. Infection risk has been increased for the patients having nephrotic syndrome, and the use of immunosuppressive treatment raises this risk even more. There is no study in the literature about the BKV frequency throughout the illness for the nephrotic syndrome patients who are under immunosuppressive treatment. Our study aims to explore the frequency of BKV seropositivity and the effect of immunosuppressive treatment on BKV seropositivity.Method: Clinic and laboratory data obtained from polyclinic cards that belong to the patients screened for BKV serology (n=42) at Istanbul University College of Medicine between the years 1995 and 2011, were saved and then transferred to a statistical program. Data correlated to BKV positivity were investigated by conducting the appropriate statistical tests.Findings: It was found that BKV was positive for 5 patients and negative for 37 patients among 42 patients (group 1) included in the study. These two groups were compared in terms of immunosuppressive treatment characteristics, age, gender, diagnosis, and laboratory characteristics.