Kalp yetersizliği olan hastalarda atriyal fibrilasyon ile serum CA-125 seviyelerinin ilişkisi
Relationship between atrial fibrillation and serum CA-125 levels in patients with heart failure
  1. Tez No: 324367
  2. Yazar: HAKKI KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİRHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Atriyal fibrilasyon, kalp yetersizliği hastalarının yaklaşık %30'unda görülen, mortalite ve morbiditeyi olumsuz etkileyen bir disritmidir. KY olan hastalarda yüksek seyreden CA-125 seviyelerinin kötü prognozla ilişkili olduğu daha önce birkaç çalışmada gösterilmiştir. Bizim çalışmamızın amacı ise sistolik KY olan hastalarda CA-125 seviyelerinin AF ile ilişkisini incelemektir.Sistolik KY olan (EF?45) ve herhangi bir nedenle CA-125 çalışılmış 216 hasta (152 erkek, 64 kadın) otomasyon ağından taranarak çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Atrial fibrillation (AF), which is a dysrhythmia with negative consequences on mortality and morbidity, is seen in approximately 30% of patients with heart failure (HF). An association of stable high levels of CA-125 with poor prognosis has been demonstrated previously by a number of studies. The purpose of the present study is to investigate the relationship between CA- 125 levels and AF in patients with systolic HF.The study included 216 patients (152 males and 64 females) with systolic HF (EF?45%) whose CA-125 levels had been analyzed for any reason previously. Their risk factors, electrocardiography and echocardiography results, haematological and biochemical laboratory parameters were reviewed retrospectively. The patients were divided into two groups: those with AF (n=76) and those with sinus rhythm (n=140). The two groups were compared for CA-125 levels, echocardiographic, haematological and biochemical parameters.Statistical analyses demonstrated significantly higher levels of CA-125 for patients with AF compared to patients with sinus rhythm (113.1 U/ml vs.