Hipotiroidi ve hipertiroidi tanısı alan hastalarda işitme düzeylerinin odyolojik testlerle değerlendirilmesi
Evaluation of hearing levels by audiometric tests in patients with hypothyroidism and hyperthyroidism
  1. Tez No: 324373
  2. Yazar: CANAN FİLİZ KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİ MÜDERRİS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZETBu çalışmada hipertiroidi ya da hipotiroidi tanısı almış olan hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrası ötiroid dönemde yüksek frekans odyometri ve otoakustik emisyon ile işitmelerinde meydana gelen değişikliklerin değerlendirilmesi ve işitme kaybı tespit edilen olgularda işitme kaybının kohlear-retrokohlear ayrımının yapılması ve medikal tedavi ile ötiroid hale getirilen hastalarda işitme kaybının düzelip düzelmediğinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Haziran 2011- Haziran 2012 tarihleri arasında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrin ve Metabolizma BD'da hipertiroidi ya da hipotiroidi tanısı konmuş ve medikal tedaviyi kabul etmiş hastalar çalışmaya alındı. Her bir hastanın hipertiroidi ya da hipotiroidi döneminde bir kez ve tedavi sonrası ötiroid dönemde bir kez olmak üzere toplam iki kez yüksek frekans odyometri ve otoakustik emisyon ile işitme ölçümleri yapıldı.Bu çalışmada hipertiroidi hastalarında odyometrik bulgular kontrol grubu ile karşılaştırıldığında tedavi öncesi hipertiroidi döneminde işitmenin daha iyi olduğu, ötiroid dönemde özellikle yüksek frekanslarda sensörinöral işitme kaybı olduğu saptandı. Hipotiroidi hastalarında odyometrik bulgular kontrol grubu ile karşılaştırıldığında özellikle düşük frekanslarda sensörinöral işitme kaybı saptandı.Bu çalışmada elde edilen sonuçlar hem hipertiroidi hem de hipotiroidi hastalığının işitme yolakları üzerinde etkili olabileceğini düşündürmektedir. Yüksek frekans odyometri ve OAE ölçümleri ile elde ettiğimiz verilerin örtüşmemesi tiroid fonksiyon bozukluklarının işitme düzeylerinde meydana gelen değişikliklere yol açan tutulumunun multifokal olabileceğini akla getirmektedir.Medikal tedavi ile hipertiroidi hastalarında işitme kaybı gelişebilmektedir ve bunun sebepleri daha fazla hasta üzerinde yapılacak kapsamlı çalışmalarla ortaya konulmalıdır. Hipotiroidi hastalarında meydana gelen işitme kaybının ise medikal tedavi ile düzeldiği çalışmamızda gösterilmiştir. Bu nedenle tüm tiroid fonksiyon bozukluğu olan hastaların işitme düzeyleri odyometrik testler ile yakın olarak takip edilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study we assess the hearing of patients, diagnosed with hyperthyroidism or hypothyroidism, before treatment and after treatment with high-frequency audiometry and otoacoustic emission. To determine the hearing loss cochlear or retrocochlear and to determine resolves with medical therapy in patients with hearing loss.This study include the patients, who diagnosed as hyperthyroidism or hypothyroidism in Cumhuriyet University, Faculty of Medicine, Department of Endocrinology and Metabolism and who agreed medical treatment and being in the study. We assess te hearing of the patient with hyperthyroidism or hypothyroidism at first and assess again after treatment, euthyroid period with high frequency audiometry and otoacoustic emissions.In this study, audiometric findings of patients with hyperthyroidism is better than control group especially at high frequency. Sensorineural hearing loss was detected in euthyroid period, There was no significant difference in OAE results between the hyperthyroidism and control group. We compare the audiometric findings of patients with hypothyroidism with the control group. We found in patients with hypothyroidism sensorineural hearing loss, especially at low frequencies. There was no significant difference in OAE measurements of hypothyroidism group and the control group.The results of this study, both hyperthyroidism and hypothyroidism may suggest an effect on disease pathways hearing. High-frequency audiometry and OAE measurements obtained by the overlap of the data that led to changes in the levels of thyroid function disorders, hearing suggests that there may multifocal involvement.Medical therapy of patients with hyperthyroidism may develop hearing loss and its causes must be set out more detailed studies carried out on the patient. With medical therapy in patients with hypothyroidism induced hearing loss is shown in our study recovered. Therefore, all patients with thyroid dysfunction, hearing levels should be monitored closely with audiometric tests.