Deneysel hiperlipidemi oluşturulmuş tavşanlarda in-vitro penil kavernoz düz kas kontraktilitesine fosfodiesteraz-5 inhibitörü ve statin tedavisinin etkileri
In-vitro effects of pde5 inhibitor and statin treatment on the contractile responses of experimental hyperlipidemic rabbit?s corpus cavernosum smooth muscle
- Tez No: 324391
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH AYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZETHiperkolesterolemi (HK), süperoksit ürünlerini arttırrak ve kavernoz dokuda nitrik oksit (NO) bioaktivitesini azaltarak erektil disfonksiyona katkıda bulunur. Bununla birlikte süperoksit ürünlerinin kaynağı henüz net olarak anlaşılamamıştır. Diabette plazma lipid düzeyinin artması nörovasküler bozukluğu hızlandırır. Statinler lipid düzeyini düşürebildikleri gibi endotelyal NO biyoaktivetesini düzenleyebilirler. Sildenafil tip 5 fosfodiesteraz inhibitörü olup korpus kavernozum düs kasını gevşetir. Biz bu çalışmayla, hiperlipidemik ve diabetik tavşanların kavernöz dokukularında sildenafil ve rosuvastatinin in-vitro olarak nonadrenerjik, non kolinerjik ve NO bağımlı gevşeme yanıtlarını inceledik. 10 Yeni Zelenda Beyaz Tavşanı kontrol grubu olarak standart diyetle beslendi, 40 Yeni Zelenda Beyaz Tavşanı ise 12 hafta süreyle hiperkolesterolemik diyetle beslendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTHypercholesterolaemia (HC) promotes erectile dysfunction through increased superoxide formation and decreased nitric oxide (NO) bioactivity in cavernosal tissue. The source of superoxide has not been clearly defined, however. Elevated plasma lipids contribute to neurovascular dysfunction in diabetes. Statins have lipid-lowering properties and can modulate endothelial nitric oxide (NO) bioavailability. Sildenafil, a type V phosphodiesterase inhibitor, enhances smooth muscle relaxation in normal human and rabbit corpus cavernosum.We investigated in vitro effects of sildenafil and rosuvastatin (RSV) on non-adrenergic, non-cholinergic and nitric oxide (NO) mediated cavernosal smooth muscle relaxation in hypercholesterolaemic and diabetic rabbits, since alterations in this pathway are recognised in diabetic and hypercholesterolaemic erectile dysfunction. Ten Male New Zealand White rabbits were fed a standart diet as control group, fourty Male New Zealand White Rabbits were fed a hypercholesterolaemic diet for 12 weeks.