Sücüllü (Yalvaç-Isparta) lateritik Fe ve Al oluşumlarının jeolojik, mineralojik ve jeokimyasal özellikleri ve ekonomik potansiyelinin araştırılması
Investigation of geological, mineralogical and geochemical characteristics and economic potential of Sücüllü (Yalvaç-Isparta) lateritic Fe-Al occurrences
  1. Tez No: 324554
  2. Yazar: BETÜL COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İncelenen laterit oluşumları, Yalvaç (Isparta)'ın Sücüllü kasabasında KB-GD doğrultusunda, 15-20km uzanımlı ve 30-40m kalınlıkta yüzeyler. Sahada alttan üste doğru; Paleozoik yaşlı Sultandede formasyonu, açısal uyumsuz Jura yaşlı Hacıalabaz formasyonu ve genç çökeller bulunur. Ayrıca, Sultandede ve Hacıalabaz formasyonlarını kesen dolerit daykları ve üzerlerinde gelişen lateritler mevcuttur. Sahadaki Fe ve Al'lu lateritlerin mineral birliğini; kaolenit, simektit, hematit, kalsit, anatas, böhmit, diaspor, götit, feldspat, tridimit, kristabolit, kuvars, mika ve amfibol oluşturur. Ana element bileşimi de, %22.65 Al2O3 %17.72 Fe2O3 ve %25.23 SiO2 ortalama değerlere sahiptir. Araştırılan lateritler, genellikle demirce zengin killi boksit, bazı seviyeleri boksit, demirce zengin boksit ve silisce zengin boksit sınıfına uygundur. Sahadaki lateritik kuşak, Geç Jura'da sıcak, nemli, tropikal iklim koşullarında gelişmiştir. Bölge Paleozoik'ten sonra düzleşmiş ve Geç Jura'da sığ-lagün ortamından sonra oluşan karasal koşullar lateritleşme süreci için uygun bir ortam sağlamıştır. Bu lateritler, Beyşehir-Hoyran Ofiyolitik istifteki diyabazların ayrışması ile oluşmuştur. Ayrıca, bölgedeki Hacıalabaz karbonatları ve Sultandede epimetamorfikleri laterit topraklarına, element, iyon ya da mineral katkısı sağlamıştır. Onlar, karbonatların kırık, boşluk ve katman aralarına yerleşmiştir.
Özet (Çeviri)
The studied laterite formation is outcropped with NW-SE trending, 15-20km direction, and in 30-40m thick in Sücüllü village of Yalvaç, Isparta. From bottom to top in the field; Paleozoic Sultandede formation, unconformably Jurassic Hacialabaz formation and younger sediments are available. In addition, there are laterites developing on them and dolerite dykes cutting Sultandede and Hacıalabaz formations. Mineral assemblage of the laterites contains kaolinite, smectite, hematite, calcite, anatase, boehmite, diaspore, goethite, feldspar, tridymite, cristobalite, quartz, mica, and amphibole. The laterites have average values of 22.65% Al2O3, 17.72 Fe2O3, and % 25.23% SiO2. They are suitable for the class of often iron-rich clay bauxite, locally bauxite, iron-rich bauxite and silica rich bauxite. Lateritic zone in the field have developed under warm, humid, tropical climate conditions during the Late Jurassic period. The region was flattened after the Paleozoic period. Then, a favorable environment for lateritization process was provided by the terrestrial conditions formed after shallow-lagoon environment during the Late Jurassic period. The laterites have been derived by the altered diabase in Beyşehir-Hoyran ophiolitic sequence. In addition, the surrounding rocks (Hacıalabaz carbonates and Sultandede metamorphics) have contributed to lateritic soils as element, ion or mineral. They are located in the fractures, cavities and layers of carbonates.