Granüler üretim yapan bir işletmede toz probleminin incelenmesi ve örnek bir çalışma
Investigation of dust problem in a granular producing enterprise and a sample study
- Tez No: 324656
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYA AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Toz, çalışma yaşamında oldukça sık rastlanan, işverenler ve işçiler için önemli bir sorun olan ve sağlık sakıncaları oluşturan bir maddedir. Tozun çalışma yaşamına olan olumsuz etkileri yalnızca sağlık sakıncaları ile sınırlı değildir. Toz, işletmeler için havaya atılmakla küçümsenmeyecek bir maliyet unsurudur. Çalışma ortamındaki toz birçok işletmede makinalardaki kaçaklardan meydana gelmekte bu da ciddi bir üretim kaybına neden olmaktadır. Ortam havasındaki toz yoğunluğunun fazla olması çalışanların görme yeteneğini olumsuz etkileyebilmekte, bu olumsuzluk da üretimin niteliğini bozabilmekte ve yoğunluk derecesine göre iş kazalarına neden olabilmektedir. Ayrıca hassas elektronik devreleri bozarak arızalara ve kazalara neden olmaktadır. Bu nedenle solunabilen partikül çapında olmasalar bile iş yerinde üretim güvenliği bakımından toz sorununun optimal düzeylerde denetlenmesi gerekir.Bu çalışmanın birinci bölümünde toz kavramı, sınıflandırılması, insan sağlığına etkileri, ölçüm metotları ve çözümler hakkında literatür çalışması yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise granüler üretim yapan bir işletme örnek çalışma alanı olarak belirlenmiş, literatürde geçen konular bu işletmede uygulanmıştır. İlk olarak işletmenin katı model yerleşim planı çizilmiş ve daha sonra ölçüm noktaları belirlenmiş ve ölçüm metoduna karar verilmiştir. Son olarak da çalışma alanında planlanmış toz ölçümü yapılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ikinci bölümde yapılan toz ölçümü işleminin sonuçları irdelenmiş ve çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Belirlenmiş olan bu çalışma kapsamıyla bir işletmede endüstriyel toz sorununun ölçümünden, çözüm önerilerine kadar sürecin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Dust is a serious matter that can be seen frequently in working environment and causes critical problems for employers and workers. Negative effects of dust in working places cannot be limited with health problems; dust is an important cost ingredient that cannot be underestimated by throwing into air. Dust occurs from leakages on the equipments in working places in many companies and causes serious production loss. On the other hand, dust intensivity in working place may effect workers? sight, may ruin production quality and may cause industrial accidents in accordance with density of the dust. Therefore, even though not in respirable particule diameter, dust problem should be audited in optimum levels in order to obtain production safety in working places.In first part of this study, a literature search is made concerning the term ?dust?, classification, effects on human health, measurement methods and solutions. In second part of the study, a plant that makes granular production is chosen as a sample working place and literature subjects are applied in the plant. First, 3D solid layout is drawn, then measurement points are determined and methods are decided, finally dust is measured as planned in working place. In last part of the study, results of dust measurement that was made in second part is analysed and worked on some resolution advisories. On this occasion, it is aimed to overview all process between measurement and solution suggestions of dust problem in a working place.