Kınık köyü (Kütahya) çevresindeki ofiyolitik kayaçların petrolojisi ve jeokimyası
Petrology and geochemistry of ophiolitic rocks around Kinik village (Kutahya)
  1. Tez No: 337854
  2. Yazar: İREM ARAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRSEL YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Kınık köyü (Kütahya) çevresindeki ofiyolit birimlerin araştırılması ve bölgedeki jeodinamik evrime katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Kütahya iline bağlı Kınık köyü ve yakın çevresini kapsayan çalışma alanı, güneyde Akdeniz Bölgesi?deki Torid- Anatolid kuşağı ile Batı Anadolu?da, İzmir ? Ankara ? Erzincan sütur zonu arasında yer almaktadır. İnceleme alanındaki kayaçlar dört birimden oluşmaktadır. Ofiyolitik melanj; Çokköy ve Beke formasyonları üzerine bindirme yerleşmişlerdir. Ofiyolitik melanjın ana kayaçları pelajik çökeller, bazik kayaçlar ve serpantinitlerdir. Ofiyolit biriminin tabanını oluşturan peridotitler arazide kırıklı çatlaklı yapılı serpantinitlere dönüşmüş durumda olup, uralitleşme ve listvenitleşme yoğun miktarda gözlenmektedir. Peridotitler; ofiyolitik melanj üzerine tektonik bindirme ile yerleşmiş durumdadır. Gabrolar; Kınık köyü doğusunda geniş yayılım gösteren tabakalı bir istif şeklinde görülmekte, kümülat dokuya sahiptir. Diyabaz daykları; gabroları keser biçimde konumlanarak, kısmen hidrotermal alterasyona uğramışlardır. Ultrabazik kayaçlarda; serpantinleşme, listvenitleşme, lateritleşme, bazik kayaçlarda ise genel olarak damuritleşme, uralitleşme, kloritleşme, epidotlaşma ve karbonatlaşma gibi ayrışım olayları, ancak gibi ayrışım olayları gözlenmektedir. Ofiyolitik kayaçların jeokimyasal özelliklerine göre ultramafik ve mafik kayaçlar, aynı kökenli subalkalin toleyitik magmanın ayrımlaşma ürünleridir. Bu kayaçlar N-tipi MORB?a göre bazı LIL elementlerce (Rb, Ba, K, Sr) zenginleşmiş buna karşın bazı HFS elementlerce (Ti, Nb, Y) de tüketilmişlerdir. Özellikle Th ve LIL elementlerin pozitif ve Nb?un negatif anomalileri dalma-batma zonu bileşenini göstermektedir. Bazı element içeriklerine göre hazırlanan tektonomagmatik diskriminasyon diyagramları bu kayaçların okyanus içi dalma-batma zonu (Suprasubduction) üzerinde oluştuğunu ifade etmektedir. Serpantinitlere ait kimyasal analiz sonuçlarına bakıldığında örneklerin bir kısmında bazı oksit değerlerinin, diğer örneklere kıyasla farklı olduğu belirlenmiş ve bu farklılıklar kayaçların sahip olduğu mineral içerikleri ile açıklanmaya çalışılmıştır. Yaygın olarak görülen ikincil karbonat minerallerinden dolayı, kayaçlardaki CaO değerlerinin yüksek çıktığı belirlenmiştir. Serpantinit örneklerinin bir kısmında ikincil klorit minerallerinden dolayı, Al2O3 değerlerinin yüksek çıktığı saptanmıştır. Arazi gözlemleri ve jeokimyasal analizler neticesinde Kınık ofiyolitine ait kayaçların; dalma-batma zonunda oluşmuş ada-yayı toleyitik (island arc tholeitic) karakterli bir magmadan türedikleri ve yay ardı (back-arc) bir evrede oluşmuş SSZ (suprasubduction zone) ofiyolitlere ait olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims at investigation of ophiolite units and contribution of geodynamic evolution in Kınık Village (Kütahya) and its surrounding, and the study area, which is located at northwest of Kütahya is placed between Torid Zone at south and Izmir - Ankara Suture Zone at west. The rocks in the study area consist of four units. Ophiolitic melange thrusted on the Çokköy and Beke Formations. The main rocks of the ophiolitic melange are pelagic deposit, basic rocks and serpantinites. Peridotites that are located at the base of the ophiolitic unit altered to serpentinites including jointed and fractured structure and a dense uralitization and listvenitization. Peridotites overlap on ophiolitic melange with tectonic boundary. Gabbros exhibite in wide expension in east of Kınık are seen as a sequence with layer and have a cumulative texture. Diabase dykes truncate the gabbros and partly underwent to hydrothermal alteration. Serpentinization, listvenitization, laterization have been observed in the ultrabasic rocks. However, In all basic rocks, damuritation, uralitation, chloritization, epidotazation and carbonation have been observed. . Petrological features of the ophiolitic rocks show that the ultramafic and mafic rocks belong to a co-magmatic differentiated tholeiite series. They are enriched in some LIL elements (Rb, Ba, K and Sr) and depleted in HFS elements (Nb, Ti, Y) relative to N-MORB. The presence of positive Th and LIL anomalies and a negative Nb anomaly, relative to the other incompatible elements, are thought to represent a subduction zone component. Tectonomagmatic discrimination diagrams based on the immobile trace elements suggest a suprasubduction zone environment for the origin of the this rocks. The results of the chemical analysis of serpentinite shows that in some samples some oxides values difference from compositions of the rock. CaO has high values in some samples because of the carbonate minerals that widely found in the rocks. It is determined that A2O3 values which show high range in some serpantinites resulted from the chlorite minerals . It was found that the rocks of Kınık Ophiolite derived from Island arc-tholeitic (IAT) magma and is thought to be back-arc stage composed of SSZ ophiolites as a result of land observations and geochemical analyses.