Erzurum da tüketimine sunulan tavuk eti ve karkas örneklerinde Salmonella spp. varlıgının klasik kültür tekniği, yağ asidi metil esterleri (MIS) yöntemi ile belirlenmesi
The identification of Salmonella spp. in carcass and meat of chickens consumed in Erzurum/Turkey by conventional culturel technique and fatty acid methyl esters
  1. Tez No: 324702
  2. Yazar: BEHZAD HESHMATİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN DİKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yapılan bu çalışmada Erzurum ilinde satışa sunulan 40 adet tavuk kanat, 40 adet tavuk budu, 40 adet de tavuk göğüs eti olmak üzere toplam 120 adet tavuk eti numunesi Salmonella spp. varlığı yönünden analiz edilmiştir. Örneklerde, Salmonella spp. varlığının tespitinde, klasik kültür tekniği (ISO 6579 referans metodu) ve Yağ asidi metil esterleri (MIS) yöntemi kullanılmıştır.Bu çalışmada 120 adet tavuk eti örneğinin 35'inde (%29) Salmonella spp. izole edilmiştir. Analiz edilen örneğin 14 adedi kanat, 12 adedi but ve 9 adedi göğüs numunesinden sırasıyla (%40), (%34) ve (%26) adet Salmonella spp. izole edilmiştir.İzolasyon sonuçlarına göre bu kontaminasyon seviyesi personel, ekipman ve kesimhane ortamının yetersiz hijyen koşullarından kaynaklanabilmektedir. Sonuç olarak ürünler için Salmonella eliminasyonunda bir HACCP programının geliştirilmesi, işçilerin, dağıtım firmalarının ve tüketicinin eğitilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 120 pieces of chicken samples including 40 pieces of chicken wings, 40 pieces of chicken legs and 40 pieces of chicken breasts sale in the markets in Erzurum city were analyzed in terms of Salmonella spp. presence. of. The Salmonella spp. presence in the samples determined according to classical culture technique (ISO 6579)and fatty acid methyl esters (MIS) method. In the study, the Salmonella spp. were isolated in 35 out of 120 samples (29%). In this 35 samples, 14 samples were wings, 12 samples were legs and 9 samples were breasts with ratio of 40%, 34%and 26%in total percentage, respectively. Based on isolation results, the level of contamination may have belongs to personnel, equipment and poor hygiene conditionsof slaughterhouse environment. As a result, to eliminate of Salmonella in the chicken products, a HACCP program should be developed and also training program recommended on workers, distribution companies, and consumer.