Çukurova koşullarında taban ve kıraç alanlarda aspir çeşitlerinin tarımsal özellikleri ile çiçek verimlerinin araştırılması
  1. Tez No: 50263
  2. Yazar: YASEMİN MERAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SALİHA KIRICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
59 ÖZET Türkiye'nin bitkisel yag üretimini artırma çalışmalarına katkıda bulunmak ve aspirin önemini saptamak amacıyla Çukurova üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme alanlarında, 1994-95 yıllarında yapılan bu araştırmada üç aspir ( Carthamus t/nctorfush.) çeşitinin kıraç ve taban alanlarda çiçek ve yag verimleri saptanmaya çalışılmıştır. Denemeler tesadüf blokları deneme deseninde çiçek ve yag verimleri için ayrı ayrı kıraç ve taban alanlarda üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Denemelerde üç çeşit kullanılarak bölünmüş parseller deneme düzenine göre analiz edilmiştir. Yerler ana parselleri, çeşitler alt parselleri oluşturmuştur. Araştırmada, bitki boyu, bitki başına dal sayısı, bitki basma çiçek tablası sayısı, 1000 tohum ağırlığı, çiçek verimi, kabuk oranı, tanede ham yag oranı, tanede ham protein oranı, tohum verimi ve ham yag verimi gibi özellikler incelenmiştir. Araştırmada incelenen özelliklerde elde edilen bulgular şöyledir: 1. Bitki Boyu: Çiçek için bitki boyu açısından kıraç ve taban alanlara bakıldığında en yüksek bitki boyunun taban alandan (175.23 cm), en düşük bitki boyunun ise kıraç alandan (112.13 cm ) alındığı saptanmıştır. Çeşitler arasında bitki boyu ortalamaları açısından farklılıklar oluşmuş ve en uzun bitki boyu ortalaması 170.20 cm ile Yenice çeşitinden alınmıştır. Bu çeşiti ortalama 130.93 cm ile Dinçer çeşiti izlemiştir. Bitki boylan kıraç alanda daha düşük olmuştur. Yag için bitki boyu açısından kıraç ve taban alanlara bakıldığında en yüksek bitki boyunun taban alandan alındığı (180.20 cm), en düşük yag için bitki boyunun ise kıraç alandan (112.00 cm) elde edildiği saptanmıştır. Çeşitler arasında yag için bitki boyu ortalamaları açısından farklılıklar oluşmuş ve en fazla bitki boyu ortalama olarak 171.61 cm ile Yenice çeşitinden alınmıştır. Bu çeşiti 137.53 cm ile Dinçer çeşiti izlemiştir. En düşük bitki boyu 127.1 cm ile 5-154 çeşitinden alınmıştır. Yag için bitki boyu açısından taban alanda kıraç alana göre daha fazla değerler elde edilmiştir.60 2. Dal Sayısı: Çiçek veriminde, dal sayısı açısından kıraç ve taban alanlara bakıldığında en yüksek dal sayısının taban alandan alındığı (26.87 adet), en düşük dal sayısının ise kıraç alandan (14.(H) adet) elde edildiği saptanmıştır. Her iki yerde de çeşitler arasında dal sayısı açısından farklılıklar oluşmuş ve en fazla dal sayısı 26.87 adet ile Yenice çeşitinden alınmıştır. Bu çeşiti 21.53 adet ile Dinçer çeşiti izlemiştir. En düşük dal sayısı kıraç alanda 14.00 ile Dinçer çeşitinden alınmıştır. Dal sayısı taban alana göre kıraç alanda daha düşük olmuştur. Yağ veriminde, dal sayısı açısından kıraç ve taban alanlara bakıldığında en yüksek dal sayısının taban alandan alındığı (36.87 adet), en düşük yağ için dal sayısının ise kıraç alandan (14.37 adet) elde edildiği saptanmıştır. Her iki yerde de çeşitler arasında yağ için dal sayısı açısından farWMlar oluşmuş ve en fazla dal sayısı 36.87 adet ile 5-154 hattından alınmıştır. Bu çeşiti 21.00 adet ile Yenice çeşiti izlemiştir. En düşük dal sayısı 14.37 adet ile Yenice çeşitinden alınmıştır. Yağ için dal sayısı açısından taban alandan elde edilen değerler kıraç alandan elde edilen değerlere göre daha fazla olmuştur. 3. Tabla Sayısı: Ç3çek verimi denemesinde tabla sayısı açısından kıraç ve taban alanlara bakıldığında en yüksek tabla sayısının taban alandan alındığı (25.23 adet), en düşük tabla sayısının ise kıraç alandan (1Z53 adet) elde edildiği saptanmıştır. Her iki yerde de çeşitler arasında tabla sayısı açısından farklılıklar oluşmuş ve en fazla tabla sayısı 25.23 adet ile Yenice çeşitinden alınmıştır. Bu çeşiti ortalama 19.57 adet ile 5-154 hattı izlemiştir. Tabla sayısı taban alana göre kıraç alanda daha düşük olmuştur. Yağ veriminde ise, tabla sayısı açısından kıraç ve taban alanlara bakıldığında en yüksek tabla sayısının taban alandan alındığı (33.53 adet), en düşük yağ için tabla sayısının ise kıraç alandan (10.10 adet) elde edildiği saptanmıştır. Her iki yerde de çeşitler arasında yağ için tabla sayısı açısından farklılıklar oluşmuş ve en fazla tabla sayısı ortalama olarak 23.02 adet ile 5-154 hattından alınmıştır. Bu çeşiti 15.33 adet ile Dinçer çeşiti izlemiştir. En düşük tabla sayısı 14.40 adet ile Yenice çeşitinden alınmışta-. Yağ için tabla sayısı açısından taban alandan elde edilen değerler kıraç alandan elde edilen değerlere göre daha fazla olmuştur.61 4. Çiçek Verimi: Çiçek verimi açısından kıraç ve taban alanlara bakıldığında en yüksek çiçek veriminin taban alandan alındığı (12.73 kg/ da), en düşük çiçek veriminin ise yine taban alandan (4.70 kg/ da) elde edildiği saptanmıştır. Her iki yerde de çeşitler arasında çiçek verimi açısından farklılıklar oluşmuş ve en fazla çiçek verimi 12.73 kg/ da ile Yenice çeşitinden alınmıştır. Bu çeşiti yine taban alanda 10.86 kg/da ile Dinçer çeşiti izlemiştir. En düşük çiçek verimi taban alanda 4.70 kg/ da ile 5-154 hattından alınmıştır. Kıraç alanda çiçek verimi bakımından birbirine yakın değerler alınmıştır. Çiçek verimi taban alanda kıraç alana göre daha fazla olmuştur. 5. Tohum Verimi: Tohum verimi açısından kıraç ve taban alanlara bakıldığında en yüksek tohum veriminin kıraç alandan alındığı (125.80 kg/da), en düşük tohum veriminin ise yine kıraç alandan (17.20 kg/da) elde edildiği saptanmıştır. Her iki yerde de çeşitler arasında tohum verimi açısından farklılıklar oluşmuş ve en fazla tohum verimi 127.10 kg/da ile 5-154 hattından alınmıştır. Bu çeşiti 125.80 kg/ da ile Dinçer çeşiti izlemiştir. En düşük tohum verimi 17.20 kg/ da ile Yenice çeşitinden alınmıştır. Tohum verimi bakımından kıraç alandan elde edilen değerler taban alandan elde edilen değerlere göre daha fazla olmuştur. 6. Ham Yağ Oranı: Ham yağ oranı açısından kıraç ve taban alanlara bakıldığında en yüksek ham yağ oranının kıraç alandan alındığı (% 39.20), en düşük ham yağ oranının ise taban alandan (% 29.00) elde edildiği saptanmıştır. En fazla ham yağ oranı kıraç alanda % 39.20 ile 5-154 hattmdan elde edilirken, bunu taban alanda % 36.90 ile 5-154 hattı izlemiştir. Her iki alanda da ham yağ oranı 5-154 hattı diğer çeşitlere göre daha fazla olmuştur. Kıraç ve taban alanlarda yağ verimi açısından 5-154 hatünm önemli bir çeşit olduğu ortaya çıkmıştır. Ham yağ oranı bakımından çeşitler arasında kıraç alanda elde edilen değerler taban alanda elde edilen değerlerden daha fazla olmuştur. 7. Yağ Verimi: Yağ verimi açısından kıraç ve taban alanlara bakıldığında en yüksek yağ veriminin kıraç alandan alındığı (49.53 kg/ da), en düşük yağ veriminin ise taban alandan (5.63 kg/ da) elde edildiği saptanmıştır. Çeşitler arasında yağ verimi ortalamaları açısından farklılıklar oluşmuş ve en fazla yağ verimi kıraç alanda 49.53 kg/ da ile 5-154 hattından alınmıştır. Bu çeşiti 42.36 kg/ da ile kıraç alanda Dinçer çeşiti izlemiştir. En düşük yağ verimi 5.6362 kg /da ile taban alanda Yenice çeşitinden alınmıştır. Yağ verimi bakımından kıraç alandan elde edilen değerler, taban alandan elde edilen değerlere göre daha fazla olmuştur. 8. Protein Oranı: Protein oranı açısından kıraç ve taban alanlara bakıldığında en yüksek protein oranının taban alandan alındığı (% 17.07), en düşük protein oranının ise kıraç alandan (% 11.77 ) elde edildiği saptanmıştır. Çeşitler arasında protein oranı ortalamaları açısından farklılıklar oluşmuş ve en fazla protein oranı taban alanda % 17.07 Yenice çeşitinden elde edilmiştir. Bunu taban alanda % 16.37 ile 5-154 hattı izlemiştir. En düşük protein oranı % 11.77 5-154 hattından alınmıştır. Protein oranı bakımından çeşitler arasında ortalama olarak elde edilen değerler birbirine yakın olarak bulunmuştur. 9. Kabuk Oranı: Kabuk oranı açısından kıraç ve taban alanlara bakıldığında en yüksek kabuk oranının taban alandan alındığı (% 59.87), en düşük kabuk oranının ise yine taban alandan (% 51.30) elde edildiği saptanmıştır. Her iki yerde de çeşitler arasında kabuk oranı açısından farklılıklar oluşmuş ve en fazla kabuk oranı taban alanda % 59.87 ile Yenice çeşitinden elde edilmiştir. Bunu kıraç alanda % 55.10 ile Dinçer çeşiti izlemiştir. En düşük kabuk oranı % 51.30 ile Dinçer çeşitinden alınmıştır. Kabuk oranı bakımından çeşitler arasında kıraç ve taban alanlarda elde edilen değerler taban alanda daha fazla olmuştur. Kıraç alanda ise birbirine yakın değerler alınmıştır. 10. Bin Tane Ağırlığı: 1000 tane ağırlığı açısından kıraç ve taban alanlara bakıldığında en yüksek 1000 tane ağırlığının taban alandan alındığı (44.6 gr), en düşük 1000 tane ağırlığının ise kıraç alandan (36.9 gr) elde edildiği saptanmıştır. Çeşitler arasında 1000 tane ağırlığı ortalamaları açısından farklılıklar oluşmuş ve en fazla 1000 tane ağırlığı taban alanda 4.46 gr ile Dinçer çeşitinden elde edilmiştir. Bunu kıraç alanda 43.8 gr ile Dinçer çeşiti izlemiştir. En düşük 1000 tane ağırlığı 36.9 gr ile Yenice çeşitinden alınmıştır. 1000 tane ağırlığı bakımından çeşitler arasında kıraç ve taban alanlarda elde edilen değerler taban alanda daha fazla olmuştur.
Özet (Çeviri)
63 SUMMARY This study was conducted to determine the best flower and yield of three safflower ( Carthamus tmctorius L ) varieties during the year of 1994-95 at the experimental field of Agronomy Depertment of Agricultural Faculty, Çukurova University Adana. This study was carried out at two locations, one in irrigated land and another in dryland. The experimantal design was a split -plot with 3 recapli cations, main plots having locations, and subplot safflower varieties. Evaluations were made for plant height; number of branches per plant, number of flower heads per plant, 100 seed weight, oil and protein content of seed, seed yield, oil yield per decare and flower yield per decare. The Obtained Results Were As Follows: 1. Hant Height For Flower Yield: Plant height was significantly different among the varieties at both locations. The highest mean plant height was observed in irrigated land (175.23 cm). The short mean plant height was observed in dryland (112.13 cm). The plant height were also different among varieties. The highest plant height was observed from Yenice variety (in irrigated land: 175.23 cm ) which was followed by Dinçer variety (130.93 cm). Plant height was small in dryland more than irrigated land. Plant Height For Oil: The highest mean plant height per plant for oil was observed in irrigated land while the lowest value was observed in dryland (180.20 and 112.00 cm resp.). The highest mean plant height per plant for oil were also different among varieties. The highest mean plant height per plant for oil was observed from Yenice variety (average 171.61 cm ) which was followed by Dinçer variety (average 137.53 cm). Plant height per plant for oil was bigger irrigated land more than in dryland. 2. Number Of Branches Per Plant for Flower Yield : Number of branches per plant was significantly different among the varieties at both locations. The highest mean number of branches per plant for flower was observed in irrigated land while the lowest value was observed in dryland (26.87 and 14.00 resp.). Number of branches per plant for flower were also different among varieties. The highest mean number of branch per plant for flower was64 observed from Yenice variety (in irrigated land: 26.87 ) which was followed by Dinçer variety (21.53). Number of barnch per plant for flower was small in dryland more than irrigated land. Number of Branch For Oil Yield: Number of branch for oil was significantly different among the varieties at both locations. The highest mean number of branch per plant for oil was observed in irrigated land while the lowest value was observed in dryland (36.87 and 14.37 resp.). Number of branch per plant for oil were also different among varieties. The highest mean number of branch per plant for oil was observed from 5-154 variety (in irrigated land: 36.87) which was followed by (21.00) Yenice variety in irrigated land. Number of branch per plant for oil was small in dryland more than irrigated land. 3. Number Of Heads Per Plant For Flower Yield- Number of heads per plant for flower was significantly different among the varieties at both locations. The highest mean number of heads per plant for flower was observed in irrigated land while the lowest value was observed in dryland (25.53 and 12.53 resp.). Number of heads per plant for flower were also different among varieties. The highest mean number of heads per plant for flower was observed from Yenice variety (in irrigated land: 25.53 ) which was followed by 5-154 variety (19.57). Number of heads per plant for flower was small in dryland more than irrigated land. Number Of Head Per Plant For Oil Yield: Number of head per plant for oil was significantly different among the varieties at both locations. The highest mean number of head per plant for oil was observed in irrigated land while the lowest value was observed in dryland (33.53 and 10.10 resp.). Number of head per plant for oil were also different among varieties. The highest mean number of head per plant for oil was observed from 5-154 variety (average 23.02 ) which was followed by Dinçer variety (15.33). Number of head per plant for oil was small in dryland more than irrigated land. 4.Yield Of Flower : Yield of flower for flower were significantly different among the varieties at both locations. The highest and lowest mean yield of flower for flower was observed in irrigated land (12.73 and 4.70 resp.). Yield of flower for flower were also different among varieties. The highest mean yield of flower per decare was observed from Yenice variety (in irrigated land: 12.7365 kg/da) which was followed by (10.86 kg/da) Dinçer variety in irrigated land. Number of heads per decare for flower was small in dryland more than irrigated land. 5. Yield of Seed: Yield of seed was significantly different among the varieties at both locations. The highest and lowest mean yield of seed per decare was observed in dryland (127.10 and 17.20 kg/ da resp.). Yield of seed per decare were also different among varieties. The highest yield of seed per decare was observed from 5-154 variety (in dryland: 127.10 kg/da) which was followed by (125.80 kg/ da) Dinçer variety in dryland. The lowest mean yield of seed per decare was observed in dryland from Yenice (17.20 kg/ da resp.). 6. Crude Oil Rate : Crude oil rate were'nt significantly different among the varieties at both locations. The highest crude oil rate was observed in dryland while the lowest value was observed in irrigated land (% 39.20 and 29.00 resp.). Crude oil rate were'nt also different among varieties. The highest mean crude oil rate was observed from 5-154 variety in irrigated land (% 39.20). The nearly crude oil rate was obtained in irrigated land and dryland. 7. Yield Of Oil : Yield of oil per decare were significantly different among the varieties. The highest mean yield of oil per decare was observed average (43.28 kg/ da) from 5-154 variety while the lowest value was observed from Yenice (average 5.75 kg/ da). Yield of oil per decare was bigger in dryland more than irrigated land. 8. Protein Content Of Seed : Protein content were significantly different among at the varieties. The highest mean protein content was observed from Yenice variety while the lowest value was observed from 5-154 (averaga, % 15.63 and 14.07 resp.). Protein content were also different among varieties. The highest mean protein content was observed from Yenice variety (% 17.07 ) in irrigated land which was followed by 5-154 variety (% 16.37). Protein content was small in dryland more than irrigated land. 9. Rull Rate: The highest hull rate were observed significantly different among the varieties. The highest and lowest hull rate was observed in irrigated land (% 59.87 and 51.30 resp.) which was followed by Dinçer variety (% 51.30) in dryland. The nearly values of hull rate was obteined in irrigated land and dryland.66 10. 1000 Seed Weight: 1000 seed weight were significantly different among the varieties. The highest 1000 seed weight was observed Dinçer variety while the lowest value was observed from Yenice variety (average % 44.2 and 38.5 resp). The highest 1000 seed weight was observed Dinçer variety (average % 44.2) which was followed by 5-154 variety (% 41.2). The highest 1000 seed weight was small in dryland more than irrigated land.