Zeolite tutuklu osmiyum geçiş metal nanokümeleriyle alkenlerin stereokontrollü cis-Dihidroksillenmesi: Etkinliği yüksek, ekonomik ve çevre dostu yeni bir yöntem
Stereocontrolled cis-Dihyroxylation of olefins by zeolite confined osmium transition metal nanoclusters: An efficient, economic and environmentally bening method
  1. Tez No: 324729
  2. Yazar: ABDULLAH BİÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SERDAR GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Visinal cis-dioller pek çok doğal ürünün yapısında bulunan, biyolojik aktiviteye sahip ve bazı türevleri endüstriyel öneme sahip bileşiklerdir. Alkenlerden cis-diol hazırlamak için yaygın olarak kullanılan yükseltgeyici reaktif osmium tetraoksittir. Ancak osmiyum tetraoksit (OsO4) zehirli ve çevre kirliliğine yol açan bir reaktiftir. Bundan dolayı alkenlerin cis-dihidroksillenmesi için sağlık ve çevresel sorunlar oluşturmayacak yeni yükseltgenme sistemleri geliştirilmiştir. Zeolit-Os sistemi birçok avantaja sahip, reaksiyon sonunda geri kazanılabilen ve tekrar kullanılabilen çevre dostu ekonomik heterojen bir katalizördür. Bu tez kapsamında literatürde bilinen heterojen katalizör ailesinden zeolite tutuklu osmiyum (zeolit-Os) nanoküme- çevre dostu hidrojen peroksit sistemi ile mono ve bisiklik alkenlerden ilgili cis-dioller yüksek verimlerle sentezlendi ve karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
Vicinal cis-diols have got biological activity in structure of many natural products and some of its derivatives are frequently used in cleaning products in the industrial sector, health sector. OsO4 molecule, used in synthesis of cis-diol via controlled oxidation of alkenes, is a toxic reagent that leads to environmental pollution. The present heterogeneous catalyst system provides many advanteges, such as being eco-friendly and industrially applicable for the dihydroxylation of olefins. In this protocol, Zeolite-Os nanoclusters are used as reusable catalyst and H2O2 served as a eco-friendly co-oksidant. Zeolit-Os, a member of heterogenus catalyst family, is found to be higly efficient and selective catalysts for dihydroxylation of mono and bicyclic alkenes and corresponding 1,2-cis-diols are obtained in excellent chemical yield and characterized under the optimized conditions.