Tükenmişlik sendromunun muhasebe meslek mensupları üzerinde incelenmesi (Erzincan ve Erzurum illerinde bir araştırma)
An investigation of burnout syndrome in terms of accounting professionals (A research in Erzincan and Erzurum provinces )
- Tez No: 515664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada Erzincan ve Erzurum illerinde bulunan muhasebe meslek mensuplarının tükenmişlik sendromu yaşayıp yaşamadıkları ve yaşıyorlarsa tükenmişlik düzeylerinin tespiti amaçlanmıştır. Bu amaçla Erzincan ilinde 65, Erzurum ilinde 105 adet muhasebe meslek mensubuna Maslach tükenmişlik anketi uygulanmıştır.Anketten elde edilen verilere bazı betimsel istatistikler,güvenirlilik analizi, normallik analizi ve parametrik testlerden olan bağımsız örneklem t testi ve tek tönlü anova testi uygulanmıştır.Bu bağlamda yapılan araştırma sonucunda kadınların tükenmişlik düzeylerinin erkek meslek mensuplarından daha yüksek olduğu ve demografik değişkenlere göre incelendiğinde yaşadığı ili Erzurum olan katılımcıların duygusal tükenmişlik algılarının yaşadığı ili Erzincan olan katılımcılardan daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the levels of burnout if the accounting profession members in Erzincan and Erzurum Provinces is living and living with burnout syndrome For this purpose, 65 Maslach burnout questionnaires were applied to 65 accounting professions in Erzincan province and 65 in Erzurum province.Some descriptive analysis, reliability analysis, normality analysis, independent samples t-test that is one of the parametric tests and one way anova test are applied to obtained data from the quastionnaire.In the study, it was found out that female accounting professionals experience higher burnout levels than their male counterparts.In the analysis of the demographic variables, participants who live in Erzurum province were found to have higher levels of emotional exhaustion than those living in Erzincan.