Doğu Karadeniz'deki iskorpit (Scorpaena porcus, Linnaeus, 1758 ) balığının popülasyon yapısı ve üreme biyolojisi üzerine araştırma
Study on the population structure and reproductive biology of Black scorpionfish (Scorpaena porcus, Linnaeus, 1758) in the Eastern Black Sea, Turkey
- Tez No: 324808
- Danışmanlar: DOÇ. CEMALETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada Trabzon kıyılarındaki İskorpit (Scorpaena porcus, Linnaeus 1758) balıklarına ait temel popülasyon parametrelerinin (yaş, boy, eşey kompozisyonu, boy-ağırlık ilişkisi, yaş-boy ilişkisi, büyüme parametreleri, kondisyon faktörü, beslenme, HSI, GSI, mortalite, üreme özellikleri) belirlenmesi amaçlanmıştır.Bu amaçla Ocak 2012 ile Aralık 2012 tarihleri arasında toplam 1061 adet iskorpit balığı aylık örneklemeler şeklinde uzatma ağları ile yakalanıp incelenmiştir. Örnekler 6,7 cm ile 25,5 cm arasında dağılım göstermiştir. Yaş dağılımı 0-8 yaş arasında bulunmuştur. Cinsiyet tespiti sonucu 409 dişi (%38.55), 465 erkek (% 43.38), 37'si olgunlaşmamış (% 3,4) ve 157'si (14.14) cinsiyeti belirlenememiş olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine population parameters of (age, length, sex composition, relationship between age and length, growing parameters, condition factor, feeding, HSI, GSI, mortality, reproduction) black scorpionfish (Scorpaena porcus, Linnaeus 1758) in the shore of Trabzon.For this reason, 1061 scorpion fish, at total, had been catched monthly by gill net between January-December 2012. Samples were ranged from 6,7cm to 25,5 cm. Age was ranged 0-8. 409 females (38,55%), 465 males (43,38%) were confirmed by the gender analysis, 37 individuals (3,4%) were determined as immature and sexes of the 157 (14.14%) individuals couldn?t be established.