Botulinum toksin enjeksiyonu öncesi ve sonrası otonomik bulguların incelenmesi
Investigation of autonomic findings before and after botulinum toxin injection
- Tez No: 324847
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KÜTÜKÇÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bilinen en güçlü nörotoksin olan Botulinum toksini (BoNT) uzun yıllardan beri nöroloji kliniklerinde özellikle distoni tedavisinde etkin şekilde kullanılmaktadır. Normalde BoNT uygulanan bölgedeki kas ve salgı bezleri üzerine lokal etki göstermektedir. Ancak son yıllarda yapılan çalışmalarda BoNT'un lokal etkisinin yanında hematojenik veya retrograd aksonal transport yollar ile uzak etkilere sebep olduğu gösterilmiştir. Botulizm geçiren hastalarda otonomik sinir sisteminin (OSS) etkilendiği bilinen bir gerçek olup biz de çalışmamızda BoNT enjeksiyonunun otonomik fonksiyonlar üzerine uzak etkilerini araştırmak istedik. Çalışmamızda BoNT enjeksiyonu uygulanan hastalarda otonomik fonksiyonları değerlendirmek amacıyla pupillometri ve transkraniyal doppler ile ölçülen vazomotor reaktivite testlerini kullandık. Enjeksiyon öncesi ve enjeksiyon yapıldıktan sonra maksimum etkinin görülmeye başlandığı (7-10.gün) dönemlerde yapılan ölçümlerin sonuçları karşılaştırıldı. Her iki test sonuçlarında da belirgin farklılık saptanmadı. Ancak çalışmamızın alt parametrelerinden biri olan MCA (orta serebral arter) akım hızı ortalamalarında yüz bölgesine düşük doz uyguladığımız grupta anlamlı düşüklük saptandı. Bu düşmenin BoNT'un lokal etkilerinden kaynaklanmış olabileceği, BoNT'un doza bağımlı olmadan OSS üzerine uzak etkilerinden kaynaklanmış olabileceği veya daha büyük olasılıkla teknik farklılıklar nedeniyle ortaya çıkmış olabileceği şeklinde üç farklı değerlendirmemiz bulunmaktadır. Sonuç olarak uzun yıllardır klinik pratiğimizde kullandığımız ve OSS üzerine uzak etkilerinin araştırıldığı çok az sayıda çalışma bulunan BoNT'un yaptığımız testler ile OSS üzerine ciddi komplikasyon ve yan etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Botulinum toxin (BoNT) known as the most powerful neurotoxin has been used for many years especially in the treatment of dystonia in neurology clinics effectively. Normally, BoNT shows local effect on applied areas involving the muscles and glands. However, according to the recent researches it has been illustrated that BoNT causes distant effect in a way of hematogenic or retrograde axonal transport along with BoNT's local effect. It is a well-known fact that autonomic nervous system (ANS) is affected in patients with botulism and for that reason we want to investigate distant effect of BoNT injection on autonomic functions in this study. In order to assess autonomic functions, pupillometry and vasomotor reactivity measured by transcranial doppler tests used in patients receiving BoNT injections. Measurements before injection were compared with measurements 7-10 days after injection when maximum effect starts to be seen. There were no significant differences in the results of both tests. Nevertheless, it was found that MCA (Middle Cerebral Artery) average flow velocity being as sub-parameters in this study was significantly lower in the group applied low dose on facial areas. We have three different explanations that his decrease may be caused by the effects of local BoNT, distant effect on ANS without a dose-dependent BoNT and more likely to be caused by technical differences. As a result, it was found that BoNT used in many years in clinics and had a few research on distant effects of ANS does not have serious complications and side effects on ANS.