Periferal perfüzyon indeksinin hastanın perfüzyon durumunu ve mortaliteyi göstermedeki değerinin araştırılması
The effectiveness of peripheral perfusion index in predicting mortality and perfusion status of patients
  1. Tez No: 324848
  2. Yazar: YAHYA AYHAN ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. LEVENT YAMANEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Periferal perfüzyon indeksi girişimsel olmaması, kolay uygulanabilirliği ve ucuzluğu açısından kritik hastanın doku perfüzyonunun değerlendirilmesinde gelecekte rutin kullanıma geçebilir. Çalışmamızda periferal perfüzyon indeksinin erişkin yoğun bakım hastalarında mortaliteyi öngörebileceği ve doku perfüzyon durumunu gösterebileceği hipotezi sınanmıştır. Çalışmaya GATA İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi'ne Şubat-Mayıs 2012 arasında yatan toplam altmış hasta alınmıştır. Hastaların her gün perfüzyon indeksleri ölçülmüş ve dosyasındaki bilgiler kaydedilmiştir. Hastaların yirmi altısı ölmüş ve otuz dördü yoğun bakımdan taburcu edilmiştir. Hastaların dosyalarındaki veriler kullanılarak günlük APACHE II, SAPS II ve SOFA skorları hesaplanarak perfüzyon indeksinin bunlarla karşılaştırılması yapılmıştır. Perfüzyon durumu içinse kan gazındaki laktat seviyeleri değerlendirilmiştir. Çalışmamızın bulgularında perfüzyon indeksinin taburcu olan hastalara kıyasla ölen hastalarda istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşük olduğu, sınır değeri olarak 2,35'in alınabileceği bulunmuştur. Mortaliteyi öngörme, giriş-en düşük-en yüksek-ortalama ve son gün değerleri açısından incelendiğinde ise APACHE II, SAPS II ve SOFA ile paralellik gösterdiği saptanmıştır. Laktat ile de korelasyon gösterdiği fakat bunun zayıf bir korelasyon olduğu saptanmıştır. Mevcut literatürde bu konudaki ilk olan bu çalışma sonucunda, perfüzyon indeksinin yoğun bakım hastalarında diğer karmaşık skorlama sistemleri ile paralellik gösterdiği, pek çok avantajı nedeniyle rutin monitörizasyonunda yer alabileceği, bu konunun daha geniş çaplı çalışmalarla incelenmesinin gerekliliği yorumu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Peripheral perfusion index can be used in rutin asessment of critically ill patient?s tissue perfusion status in future because of its advantages such as being a non-invasive, cheap and easy application. In this study, we tested the hypothesis of whether peripheral perfusion index could predict mortality in adult intensive care patients. Sixty patients were enrolled the study that were hospitalized in GATA Internal Medicine Intensive Care Unit between February and May 2012. Perfusion index levels were taken and daily test results were recorded for all patients. Twenty-six of patients died and thirty-four were discharged from intensive care. APACHE II, SOFA and SAPS II scores were calculated using the data recorded from patient files and then these scores were compared with perfusion index. Perfusion status of patient was assessed with lactate levels in blood gas analysis. It was found that perfusion index levels were higher in discharged patients compared with dead ones, and this relation was statistically significant. Also 2,35 can be a cut-off value. In mortality prediction, APACHE II, SAPS II and SOFA scores were showed a parallel course with perfusion index in all values of minimum, maximum, mean, first and last intensive care day. A reverse correlation ibetween lactate and perfusion index was detected but this was not statistically significant. In critically ill patients perfusion index levels has a good correlation with complex scoring systems and it can be a valuable tool in rutin monitorisation. This is the first study about mortality and perfusion index and it is concluded that further studies are needed in this subject.