Kronik bel ağrısı yaşayan hastalarda lomber manipülasyonunun core stabilizasyonu üzerine etkisi
Effect of lumbar manipulation on core stabilization in patients with chronic LOW back pain
- Tez No: 755837
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELALEDDİN BİLDİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN, DOÇ. DR. TUNA PEHLİVANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmamızda, kronik bel ağrısı yaşayan hastalarda lomber manipülasyonunun core stabilizasyonu üzerine etkisi amaçlandı. Çalışmaya katılması uygun görülen erkek ve kadın hastalar rastgele gruplara ayrıldı. Kronik bel ağrısı tanısı konmuş, 18-40 yaş ortalaması (kontrol grubu 28(20-38), Deney grubu 28(21-39)) 34'ü kadın ve 26'sı erkek toplam 60 gönüllü bireyler çalışmaya dahil edilmiştir. Bu çalışmaya katılan 60 birey randomize edildi. Kontrol grubu 30 ve deney grubu 30 olarak ikiye ayrıldı. Katılımcıların çalışma başında ve sonunda gonyometre ile bel, kalça ve dizin normal eklem hareketine bakıldı, Analog Skalası (VAS) hissedilen ağrı şiddeti ölçümü, Fonksiyonel Bacak Boyu Değerlendirmesi (Drifield Thompson Leg Check) ile bacak boyu farkına bakıldı, Modifiye Schober Testi ile sakroiliak eklem mobilitesine bakıldı, Eklem Hareket Açıklığı Değerlendirilmesi yapıldı, Parmak Ucu ve Zemin Testi (Fingertip to Flor Test), Plank Testi (sağ, sol, düz) ile gövde kasları değerlendirildi, CTT Centaur cihazında core kasları değerlendirildi. Çıkan sonuçlar kaydedildi. Kontrol grubuna core stabilizasyon egzersizleri verildi. Bu egzersizleri iki haftaya kadar yapılması istendi. İkinci haftanın sonunda tekrar değerlendirilmeler tekrarlanılmıştır. Deney grubuna ise core stabilizasyon egzersizleri verildi. Birinci gün önce bilateral lomber omurların spinöz proçesine HVLA lomber manipülasyonu uygulanacak ve bu uygulama beşer gün arayla iki kez daha uygulanacak ve testler tekrarlanıp kaydedilecektir. Manipülasyonlar sol ve sağ olarak yan yatış pozisyonunda bel omurlarının üzerinden implut verilerek iki taraflı olarak uygulandı. Tedavi öncesi ile sonrası olarak iki farklı zamanda yapılan testlemelerle ile uygulamaların etkinlikleri karşılaştırılmıştır. Ağrı değerlendirmesinde yapılan lomber manipülasyonu sonrasında deney grubu kontrol grubuna göre ağrıda anlamlı bir azalma görüldü. (p0.05) bu çalışmamızın sonuçlarına göre; kronik bel ağrısı yaşayan hastalarda lomber manipülasyonun core stabilizasyonu üzerine etkisinin olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In our study, the effect of lumbar manipulation on core stabilization in patients with chronic low back pain was aimed. Male and female patients who were eligible to participate in the study were randomly divided into groups. A total of 60 volunteers, 34 female and 26 male, diagnosed with chronic low back pain, mean age of 18-40 (control group 28(20-38), Experimental group 28(21-39)) were included in the study. 60 individuals participating in this study were randomized. The control group was divided into 30 and the experimental group 30. At the beginning and end of the study, the normal joint movement of the waist, hip and knee was measured with a goniometer, the Analogue Scale (VAS) measurement of the pain intensity, the difference in leg length with the Functional Leg Length Assessment (Drifield Thompson Leg Check), the sacroiliac joint mobility with the Modified Schober Test. Joint Range of Motion Evaluation was done, Fingertip and Ground Test (Fingertip to Fluor Test), Plank Test (right, left, straight) and trunk muscles were evaluated, core muscles were evaluated in CTT Centaur device. The results were recorded. Core stabilization exercises were given to the control group. They were asked to do these exercises for up to two weeks. At the end of the second week, reevaluations were repeated. Core stabilization exercises were given to the experimental group. On the first day, HVLA lumbar manipulation will be applied to the spinous process of the bilateral lumbar vertebrae, and this application will be applied two more times with an interval of five days, and then the tests will be repeated and recorded. Manipulation was performed bilaterally by placing an implant over the lumbar vertebrae in the right and left side posture position. The efficacy of the applications were compared with the tests performed at 2 different times, before and after the treatment. In pain assessment, after lumbar manipulation, there was a significant decrease in pain in the experimental group compared to the control group. (p0.05) according to the results of our study; It has been determined that lumbar manipulation is effective on core stabilization in patients with chronic low back pain.