Warfarin kullanan hastaların bilgi düzeyi ve sosyodemografik özelliklerinin antikoagülan tedavi kontrolü ile ilişkisi
Relationship between patients? warfarin knowledge, sociodemographic characteristics and anticogulation control
- Tez No: 324866
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT AYDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Warfarin tedavisi, çeşitli tromboembolik hastalıkların önlenmesi ve tedavisi için yaygın olarak kullanılmaktadır. Hastaların tedaviye uyumu, tedaviyle ilgili bilgi düzeyleri, eşlik eden hastalıkları, beraberinde kullandıkları ilaçlar, tükettikleri gıdaların içeriğindeki K vitamini miktarı gibi birçok faktör etkin ve güvenli antikoagülan tedaviyi etkiler. Bu çalışmanın amacı; çeşitli endikasyonlar nedeniyle warfarin tedavisi altındaki hastaların, tedaviyle ilgili bilgi düzeyleri ve sosyodemografik özellikleri ile antikoagülan kontrolleri arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır.Gereç ve Yöntem: Araştırmamız GATA Biyokimya AD.'da Ağustos 2011 ? Mart 2012 tarihleri arasında, warfarin tedavisi altında olup INR kontrolü için kan vermek amacıyla başvuran, 126 hasta üzerinde yapıldı. Katılımcılara sosyodemografik özellikleri, bilgi düzeyi, tedavi uyumu ve yaşam kalitesini sorgulayan anket formu uygulandı. Hastaların INR ölçüm değerleri kayıt altına alındı. Katılımcılar bilgi düzeyi, antikoagülan kontrol, tedavi uyumu ve yaşam kalitesi açısından incelendi.Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 64.2±16.1 idi. Çalışmaya katılan hastaların %50.8'i (n=64) erkek, %49.2'si (n=62) kadındı. Hastaların %7.9'u (n=10) okuryazar, %49.2'si (n=62) ilköğretim mezunu, %20.6'sı (n=26) lise mezunu, %22.2'si (n=28) üniversite mezunuydu. Olguların warfarin ile tedavi süreleri (ay) ortalaması 57.6±65.0 olarak tespit edildi. Hastaların warfarin hakkındaki bilgi düzeyi ortalaması 0.51±0.24 olarak bulundu (maksimum: 1.00). Hastaların %43.7'sinin (n=55) INR ölçüm değeri terapötik aralıkta saptandı. Hastaların %74.6'sının (n=94) tedavi uyumu iyi bulundu. Warfarin tedavisinin, hastaların %7.1'inin (n=9) yaşam kalitesi üzerine kötü bir etkisi olduğu tespit edildi.Sonuç: Warfarin kullanan hastaların; ilacın etkisi, yan etkisi, ilaç ve gıda etkileşimi konuları başta olmak üzere kapsamlı bir eğitim ihtiyacı olduğu görüldü. Yaşlı ve eğitim düzeyi düşük olan hastaların warfarin eğitimine daha fazla dikkat edilmesi gerektiği tespit edildi. Bilgi düzeyi daha iyi olan hastaların INR ölçümleri; daha fazla oranda terapötik aralıkta saptandı. Yaş, eğitim seviyesi ve warfarin bilgi düzeyinin; etkin ve güvenli antikoagülan tedavi üzerinde etkisi olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Warfarin therapy is widely used for prevention and treatment of thromboembolic diseases. Many factors, such as adherence to treatment, knowledge about treatment, concomitant diseases and medication, amount of vitamin K content of foods consumed, affect the safe and effective anticoagulation therapy. Purpose of this study is to investigate the relationship between sociodemographic characteristics, knowledge and anticogulation control of patients under warfarin therapy for various indications.Materials and Methods: Our study was performed on 126 patients under warfarin therapy, applied to provide blood sample for INR control, between August 2011 ? March 2012 in GMMA Department of Biochemistry. A questionnaire form was applied to participants about sociodemografic characteristics, knowledge about treatment, adherence to treatment and quality of life. INR values of the patients were recorded. The participants? knowledge, anticoagulation control, adherence and quality of life were evaluated.Results: Mean age of patients was 64.2±16.1. Patients in study were 50.8% (n=64) male, 49.2% (n=62) female. Patients education level in study were 7.9% (n=10) literate, 49.2% (n=62) primary school graduates, 20.6% (n=26) high school graduates, 22.2% (n=28) university graduates, respectively. Mean duration of therapy (mo) was 57.6±65.0. The average level of patients? warfarin knowledge was found 0.51±0.24 (maximum: 1.00). 43.7% of patients? (n=55) INR values were in therapeutic range. 74.6% of patients? (n=94) adherence to treatment were adequate. Bad impact of warfarin therapy on quality of life was determined in 7.1% of patients (n=9).Conclusion: It is seen that there are comprehensive education needs of patients under warfarin therapy about drug effects, side effects, drug and food interactions. More attention should be given to the education of elderly and illiterate patients. INR values of patients with better knowledge were more frequently within the therapeutic range. Patients? age, education level and knowledge about warfarin therapy were associated with safe and effective anticoagulation control.