Acil servise başvuran hastalarda rutin olarak non-invaziv karbonmonoksit (CO) ölçümünün gizli karbonmonoksit zehirlenmesi olgularının tanınmasına katkısı
The value of routine non-invasive carbon monoxide (CO) screening to diagnose occult CO toxicity in emergency department
- Tez No: 324873
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ÇINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Karbonmonoksit zehirlemesi olguları spesifik olmayan belirtilerle acil servise başvurabilmektedir. Yakın zamanda kullanıma giren puls CO oksimetre cihazları ile non invaziv olarak tarama yapma ve gizli CO zehirlenmelerine tanı koyma imkanı ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada acil serviste SpCO taraması ile tespit edilen gizli CO zehirlenmesi olgu sayısının belirlenmesi, gizli olguların klinik özelliklerinin ortaya konması, kan gazı COHb düzeyi ile non-invaziv SpCO ölçümlerini karşılaştırılması amaçlanmıştır. Acil servis triaj kısmına başvuran hastaların SpCO değerleri ölçülmüş, %3 COHb düzeyinin üstünde değere sahip olanlardan hekimin klinik şüphesi doğrultusunda tanının doğrulanması amacıyla venöz kan gazı örnekleri alınmıştır. Kan gazı HbCO düzeyleri ile SpCO düzeyleri uyum açısından karşılaştırılmıştır. SpCO taraması yapılan toplam 1009 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 38±19.8, %46,7 (n: 471) kadındı ve % 31,8 (n:321)'i sigara kullanmaktaydı. Bu hastalara ait SpCO ortanca değeri 3 (IQR= 1-4). SpCO değeri 3 ve üzerinde ölçülen toplam 397 hastanın 52'sinden venöz kan gazı alınarak COHb düzeyleri değerlendirildi. Kan gazı ile COHb düzeyleri tespit edilen 3 hastaya gizli karbonmonoksit zehirlenmesi tanısı kondu. SpCO-COHb ölçümlerinin uyumunun değerlendirildiği Bland-Altman analizinde bias %-8.8 COHb, uyum limitleri % 2.4 ile -20 COHb arasında bulundu. SpCO cut-off değeri 12 için sensitivitesi %100 (43,2-100), spesifite %60,4 (45,2-74,2) olarak bulundu. Acil servise başvuran hastalarda rutin olarak non-invaziv puls CO oksimetre cihazı ile yapılan SpCO taramasının gizli CO zehirlenmesi olgularının tanınmasına olumlu katkı sağlamaktadır. Ancak SpCO ölçümlerinin spesifitesinin düşüklüğü dikkat çekicidir ve kan gazı COHb düzeyleri yerine non-invaziv SpCO ölçümlerinin kullanılması uygun görünmemektedir.
Özet (Çeviri)
Victims of carbon monoxide poisoning may present to the ED with nonspecific symptoms. Pulse CO oximeters have been introduced for screening to detect occult CO intoxication. The aim of this study was to determine the number and the clinical features of occult cases. We also aimed to evaluate the accuracy of non-invasive SpCO measurement with the blood COHb levels. We screened and recorded the SpCO values of the patients at triage. SpCO values higher than 3 % was reported to treating physician for further evaluation. The decision to collect the blood samples to confirm the diagnosis was made by the treating physician. The aggrement between HbCO and SpCO values was evaluated. A total number of 1009 patients screened with SpCO measurement. Mean age of the patients were 38±19.8 and 46 % of them were femail. 31 % of them were smokers. Median SpCO value was 3 (IQR= 1-4). 397 patients had a SpCO value higher than 3% and 52 of them were further evaluated with blood COHb values. Three occult CO intoxicated patients were detected during the study period. Bland-Altman analysis showed a bias of -8,8 % and the limits of aggrement between 2,4 to - 20. The sensitivity and spesificity of SpCO was 100% (43,2-100) and 60,4% (45,2-74,2) (cut-off=12). We concluded that non-invasive SpCO screening is a valuable tool to diagnose occult CO toxicity in the ED. However the low spesificity of the SpCO measurements is notable and the accuracy of SpCO measurement does not good enough to be used instead of COHb measurement.