Primer aldosteronizmli hastalarda brakiyal arter ultrasonografisi ile endotel fonksiyonlarının değerlendirilmesi ve karotis intima media kalınlığının ölçümü
The effect of hyperaldosteronism on flow mediated dilation and carotis intima media thickness measurements.
- Tez No: 417138
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ARAŞTIRMANIN ADI : Primer Hiperaldosteronizmli Hastalarda brakiyal arter ultrasonografisi ile endotel fonksiyonlarının değerlendirilmesi ve karotis intima media AMAÇ : Sekonder hipertansiyon şüphesi olan hastalar takibe alınarak yapılan tetkikler sonucunda, hiperaldosteronizm ve esansiyel hipertansiyon teşhisi konan hastalar arasında hiperaldosteronizm sıklığını belirlemek, karotis intima media kalınlığı ve brakiyal arter ultrasonografisi ile endotel fonksiyonlarını karşılaştırmak ve değerlendirmektir. Ayrıca ekokardiografi ile sol ventrikül hipertrofisi, göz dibi muayenesi yaparak hipertansif retinopati , ritim Holter kayıtları alarak atrial fibrilasyon , tam idrar tahlili yaparak proteinüri, kolesterol düzeylerine bakarak dislipidemi sıklık ve düzeylerini belirlemek ve karşılaştırmaktır. HASTALAR VE YÖNTEM : Çalışma grubumuzu İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı ve Endokrinoloji Bilim Dalı servis ve polikliniklerinde 2011-2015 yılları arasında hiperaldosteronizm şüphesiyle tetkik edilmiş olan 70 hasta geriye dönük taranmıştır. Tetkik edilen bu hastaların karotis intima media kalınlıkları ve akım aracılı dilatasyon oranlarına ultrasonografik yöntemlerle bakıldı. Ayrıca bu hastaların temel biyokimya parametreleri, lipit profili, tam idrar tahlili, göz dibi muayenesi ve 24 saatlik ritim Holter kaydına geriye dönük bakıldı.
Özet (Çeviri)
Name of study : The effect of hyperaldosteronism on flow mediated dilation and carotis intima media thickness measurements Objective : To determine the accurate ratio of hyperaldosteronism in patients with resistant hypertension and detect how hyperaldosteronism affect endothelial disfunction and carrotis intima media thickness Methods: In total, 70 patients who were assessed in cardiology and endocrinology departments for resistant hypertension, enrolled for study. Carotis intima media thickness and flow mediated dilation were measured by ultrasound techniques. Also basic biochemistry parameters, lipid profile, proteinuria, hypertensive retinopathy, 24 hours rhythm Holter record were considered.