Serulein ile oluşturulan deneysel akut pankreatit modelinde; loksiglumid ve oktreotidin akut pankreatit şiddeti üzerine etkileri
The effects of loxiglumide and octreotide on severity of acute pancreatitis; In experimental model of acute pancreatitis induced by cerulein
  1. Tez No: 566578
  2. Yazar: MUSTAFA FEVZİ CELAYİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL BAYKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç : Akut pankreatit , pankreasta normalde inaktif halde bulunan sindirim enzimlerinin aktive olmasıyla pankreas dokusunun harabiyetine neden olabilen ve buna bağlı lokal,rejyonal sistemik etkilere ve sonucunda komplikasyonlara yol açabilen klinik bir tablodur, Akut pankreatitte etyolojik faktör ne olursa olsun, ortaya çıkan tablo pankreastaki enzimlerin aktivasyonu sonucu dokunun otodijesyonudur. Kolesistokinin (CCK) pankreasta güçlü sekresyon yapıcı bir peptid hormondur. Oddi sfınkteri üzerinde kontraktil etkisi, asinüslerdeki zimogen granüllerin oluşumunda rolü vardır.Supramaksimal stimulasyonda , akut pankreatitte bu özelliklerinin kombine etkisi vardır.Çalışmamızda CCK benzeri etkisi nedeniyle cerulein kullanılarak oluşturulan akut pankreatit modelinde ; ceruleinin bu etkisini bir CCK-A resöptör inhibitörü olan loksiglumid ile kırmayı amaçladık. Ayrıca bir somatostatin analoğu olan octreotid eklendiğinde loksiglumidin bu etkinliğinin artıp artmayacağını araştırdık. Metod: Çalışmamızda 100 adet Wistar-AIbino cinsi sıçan kullanıldı.Biri kontrol olmak üzere toplam 10 grup oluşturuldu.Her gruba cerulein ( 50 mgr/kg intraperitoneal x 4 enjeksiyon ) verilerek deneysel akut pankreatit oluşturuldu.Daha sonra belli gruplara sadece loksiglumid (ilk cerulein enjeksiyonundan 30 dakika önce 50 mgr/kg SC sırta tek doz ) ,belli gruplara da loksiglumid ve oktreotid (ilk cerulein enjeksiyonundan 30 dakika önce loksiglumid ile eş zamanlı olarak sıçanların sırtlarına 50 mgr/kg tek doz ) birlikte verilerek ,gruplarına göre 6., 12. ve 24. saatlerin sonlarında sakrifiye edilen sıçanlarda biyokimyasal ve histopatxlojik açıdan akut pankreatit bulguları incelendi. Sonuç: Tüm elde ettiğimiz bulgular ve literatür verileri CCK'nin akut pankreatit oluşumunda kolaylaştırıcı , duyarlaştırıcı ya da uyarıcı rolü olduğunu desteklemektedir.Güçlü bir CCK reseptör antagonisti olan loksiglumid uygulanması ise pankreatitin daha az şiddette seyretmesini sağlamıştır.LoksigIumid oktreotid ile kombine edildiğinde özellikle erken dönemde akut pankreatitin iyileştirici etkisi potansiyalize olmuştur.Ancak uzun dönemde bu potansiyalizasyon gösterilememiştir.Ancak bu çalışma göstermiştir ki , akut pankreatitin etyopatogenezindeki bu tetik mekanizmayı kırmaya yönelik benzer çalışmalar önümüzdeki yıllarda pankreas konulu araştırmaların anafikrini oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Acute pancreatitis is a clinical case originating from demolotion of pancreatic tissue with the activation of digestion enzymes present normally inactive in pancreas,which in turn leads to local,regional ,systematic effects and complications.No matter what the etiologic factor is the outcome in acute pancreatitis is autodigestion of tissue by activation of enzymes in pancreas. Cholecystokinin (CCK ) is a peptide hormone that has strong secrection creation.lt has contractive effect on Sphincter of Oddi,formation of zymogen granules in acinuses.ln supramaximal stimulation,these characteristics have a combined effect in acute pancreatitis. In our study, we used cerulein due to its smilar effect as CCK to create an acute pancreatitis model ; we aimed to eliminate this effect of cerulein by using loxiglumide ,a CCK-A receptor inhibator.Morover,we investigated whether the effect of loxiglumide would increase when adding octreotide ,which is a somatostatin analog. Methodology: In our study,we used 100 Wistar Albino rats.A total of 10 groups were formed , one of which was used as a control group.Each group was injected cerulein ( 50 pgr/kg intraperitoneal x 4 injections) to form an experimental acute pancreatitis.Later,certain groups were divided only loxiglumide ( one shot to the back of the rats 50 mgr/kg SC , 30 minutes before cerulein injection )and some groups were given loxiglumide and octreotide together ( one shot to the back of the rats 50 mgr/kg given simultaneous with loxiglumide , 30 minutes before the first cerulein injection).The rats were sacrificed 6 , 12 and 24 hours later according to their groups and acute pancreatitis findings were examined in terms of biochemical and histopathological aspects. Result: All of our findings and other literature support CCK has an accelarating , sensitivity increasing and stimulating role in formation of acute pancreatitis.Application of loxiglumide ,which is a stong CCK reseptor antagonist , has decreased the severity of pancreatitis.Whenloxiglumide is combined with octreotide , the recovery effect of loxiglumide was revealed especially in the early stages.However,a long term was not evidenced. Yet ,this study showed that similar research aiming to break this triggering mechanism in the etiology of acute pancreatitis would be the focus of the future studies on pancreas research.