Diyabetik polinöropati tanısında safen, yüzeyel peroneal, medial plantar ve medial dorsal peroneal kutanöz sinir iletimi çalışması
Saphenous, superficial peroneal, medial plantar, medial dorsal cutaneous nerve conduction in diabetic polyneuropathy
  1. Tez No: 324901
  2. Yazar: AHMET BAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜNEY ŞENOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Diyabetes Mellitus tüm dünyada en sık görülen ve belki de tıbbi engelliliğe ve ekonomik kayba en çok neden olan hastalıkların başında gelir. Diyabetik nöropati, DM'un en sık görülen komplikasyonlarından biridir. Diyabetik nöropatinin tıbbi engelliliği ve ekonomik maliyete yol açtığı göz ardı edilemez bir gerçektir. Klinik olarak diyabetik polinöropati düşünülen birçok olguda normal elektrofizyolojik bulgular elde edildiği bilinmektedir. Sural sinir iletimi dışında diyabetik polinöropatinin tespit edilmesinde, alt ekstremitelerde çeşitli duyusal sinirlerle yapılmış çalışmalar bulunmaktadır. Bizim çalışmamız; diyabetik polinöropatide; safen, yüzeyel peroneal, medial plantar, medial dorsal kutanöz sinir iletimi incelemelerinin tanısal yararlılığını araştırmak için yapılmıştır. Bu çalışmada klinik olarak diyabetik polinöropati belirti ve semptomları olan hastalar, sağlıklı kontrollerle karşılaştırılmış; ayrıca hasta grubu polinöropati saptanan, polinöropati saptanmayan, KTS saptanan gruplara ayrılarak kendi içinde karşılaştırılmıştır. Çalışmamızda bireyler; nondiyabetik sağlıklı gönüllülerden oluşan (n:30) kontrol grubu ve klinik olarak polinöropati düşünülen diyabetik hastalardan (n:52) oluşmaktadır. Tüm gruplara rutin sinir iletim incelemesine ek olarak safen, yüzeyel peroneal, medial plantar, medial dorsal kutanöz sinir iletimi incelemeleri yapılmıştır. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde tüm bu incelemelerin diyabetik hasta grubunda; polinöropati, hastalık süresi ve NSS ile korele olduğu görülmüştür. Klinik olarak polinöropati düşünülen diyabetik hastalar, elektrofizyolojik olarak değerlendirilirken; özellikle sural sinir iletim inceleme değerleri normal olsa bile, rutin incelemelere safen, yüzeyel peroneal, medial plantar, medial dorsal kutanöz sinir iletimi eklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) one of the most common and leading cause of medical disability and economic loss. Diabetic neuropathy is one of the most frequently seen complications of DM. It is undeniable that diabetic neuropathy results in medical disability and economic burden. İt is well-known that electrophysiological findings are normal in many patients with suspected diabetic polyneuropathy. Several studies have been carried out to investigate the effects of diabetic polyneuropathy on sensory nerves in the lower limbs, except sural nerve cunduction. İn our study, we aimed to investigate the possible benefits of the analysis of saphenous, superficial peroneal, medial plantar, medial dorsal cutaneous nerve cunduction in the diagnosis of diabetic polyneuropathy. We compared the patients with diabetic polyneuropathy to healthy controls and also to those with carpal tunnel syndrome(CTS). In our study , 52 patients with clinically suspected diabetic polyneuropathy and 30 healthy subjects without DM were included. All patients underwent routine nerve cunduction examination, as well as saphenous, superficial peroneal, medial plantar, medial dorsal cutaneous nerve cunduction analysis. Our study findings suggested that polyneuropathy was correlated with Neuropathy Symptom Score (NSS) in diabetics. In conclusion, routine electrophysiological examination should include saphenous, superficial peroneal, medial plantar, medial dorsal cutaneous nerve cunduction analysis for the patients with clinically suspected polyneuropathy with normal sural conduction nerve.