Deneysel sıçan akut pankreatit modelinde agmatinin koruyucu etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the protective efficacy of agmatine in the experimental rat acute pancreatitis model
  1. Tez No: 639969
  2. Yazar: MURAT YENİÇERİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA SALMANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmada, ratlarda serulein ile oluşturulan deneysel akut pankreatit modelinde, agmatinin koruyucu etkinliğinin biyokimyasal parametreler ve histopatolojik skorlar aracılığıyla araştırılması hedeflendi. Gereç ve yöntemler: 40 adet Sprague Dawley cinsi rat, kendi içerisinde 5 eşit gruba ayrıldı: Grup 1: Kontrol (akut pankreatit) grubu (birer saat arayla, intraperitoneal (ip) olarak 4 kez 40 mcg/kg dozunda serulein enjeksiyonu yapıldı). Grup 2: Düşük doz agmatin grubu (Grup 1 de tariflenen şekilde akut pankreatit oluşturulurken, her cerulein uygulamasında 30 dakika önce 5 mg/kg dozunda agmatine ip olarak uygulandı). Grup 3: Yüksek doz agmatin grubu (Grup 1 de tariflenen şekilde akut pankreatit oluşturulurken, her cerulein uygulamasında 30 dakika önce 10 mg/kg dozunda agmatine ip olarak uygulandı). Grup 4: Plasebo grubu (Grup 1 de tariflenen şekilde akut pankreatit oluşturulurken, her cerulein uygulamasında 30 dakika önce 1cc SF ip olarak uygulandı). Grup 5: Sham grubu (1 er saat arayla 4 kez 1 cc salin enjeksiyonu yapıldı, başka ilaç uygulanmadı). Tüm gruplardaki ratlar, son enjeksiyondan 24 saat sonra sakrifiye edilerek, kardiyak yoldan alınan kan örneklerinden SOD, TNF-alfa, TGF-β, MDA, GPx, Amilaz, IL-1 düzeyleri çalışıldı. Histopatolojik inceleme gruplardan habersiz bir patolog tarafından yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this experimental cerulein induced rat model of acute pancreatitis,we aimed to examine the protective effect of agmatine on biochemical parameters and histopathologic scores. Material and Methods: In this study, 40 female, Sprague Dawley rats were randomized into five equal groups: Group 1 (n=8) Control (acute pancreatitis) group: each hour apart, 4 times as ip 40 mcg/kg dose of cerulein was injected Group 2 (n=8) (Low dose agmatine group): While acute pancreatitis was created as described in Group 1, 5mg/kg dose of agmatine ıp was administered 30 minutes before each application of cerulein. Group 3 (n=8) (High dose agmatine group): While acute pancreatitis was created as described in Group 1, 10mg/kg dose of agmatine ıp was administered 30 minutes before each application of cerulein Group 4 (n=8) (Plasebo group): While acute pancreatitis was created as described in Group 1, 1cc SF ıp was applied 30 minutes ago in each cerulein application. Group 5 (n=8) (Sham group): 1 cc of saline was injected 4 times 1 er hour apart, no other drugs were administered After the last enjections, all rats have been sacrified and blood samples were collected. Amylase, SOD, TNF-alpha, TGF-β, MDA, IL1-β and GPx were measured in these blood samples. The histopathologic examination was performed by an uninformed pathologist from the groups.