Pulsed radyofrekans uygulamasının pro-inflamatuar sitokin olan TNF-alfa üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Assesment of pulsed radiofrequency?s effect on level of TNF-alpha as a proinflammatory cytokin
- Tez No: 324904
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Biz bu çalışmada Pulsed Radyofrekaans uygulamasının anti-inflamatuar etkinliğinin olup olmadığını TNF-? serum seviyelerini işlem öncesi ve sonrası 3. haftada ölçerek araştırdık. Prospektif olarak planlanan çalışmamızda, yerel etik kurul izni ve hastaların yazılı rızaları alındıktan sonra, kronik ağrı sendromu hastası olan ve Pulsed Radyofrekans işlemi yapılacak, 20-75 yas arasında 30 hasta çalısma kapsamına alındı. Olguların tümünde işlem öncesi vizüel analog skalası (VAS) değerleri ile işlem sonrası 3. hafta değerleri karşılaştırıldı. Ortalama VAS0 değeri 8.00± 1,531 iken ortalama VAS3. HF. değeri 3,40 ± 2,417 bulundu. 3.
Özet (Çeviri)
İn this study we researched whether Pulsed Radiofrequency has antiinflammatory effect by measuring level of TNF- alpha. After obtaining approval by the Hospital Ethics Committee, and written informed patient consent, we studied thirty 20-75- year-old patients with chronic pain syndrome and scheduled for pulsed radiofrequency in a prospective clinical trial. Visuel analogue scale (VAS0) before Pulsed Radiofrequency therapy were compared with Visuel analogue scale (VAS3.w.) third weeks after Pulsed Radiofrequency therapy in all cases. Mean Visuel analogue scale (VAS0) score is 8,00±1,531 and Mean Visuel analogue scale (VAS3.w.) score is 3,40±2,417.