Preoperatif idrar dansitesine göre sugammadeks'in renal fonksiyonlara etkisi
Effects on renal functional of sugammadex compared with in patients preoperative urine spesific gravity
- Tez No: 433390
 - Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM BATİSLAM
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 63
Özet
Sugammadeks modifiye gama-siklodekstrin yapıda olup, steroid yapıdaki nöromusküler kas gevşeticileri (rokuronyum gibi), enkapsule ederek etki gösteren ilk selektif bağlayıcı ajandır. Sugammadeks primer olarak böbreklerden atıldığı için, preoperatif idrar dansitesi normal ve yüksek hastalar üzerinde rokuronyumla oluşturulmuş nöromusküler bloğun geri döndürülmesinde kullanılan sugammadeksin renal etkileri ve güvenliği üzerine çalışmamız planlanmıştır. Genel anestezi altında Kulak-Burun-Boğaz cerrahisi geçirecek ASA I-II 46 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Renal fonksiyon testlerinde bozukluk olan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. I.V propofol ve remifentanil kullanılarak anestezi indüksiyonu yapılmış, sevofluran ile idame anestezisi sağlanmıştır. Nöromonitörizasyon dörtlü dizi/train of four (TOF) sinir stimulasyonuyla yapılmıştır. Rokuronyum (1mg/kg) verildikten sonra, derin NMB (TOF=0, PTC=2)' un geri döndürülmesinde i.v. tek doz sugammadeks(4mg/kg) uygulanmıştır. Operasyon odasında idrar örneği alınmıştır. Çalışmamızın birincil amacı preoperatif ve postoperatif 24. saat böbrek fonksiyon testleri (GFR ve serum BUN, kreatinin, elektrolitler) arasındaki farkı olup olmadığını belirlemektir. İkincil amacımız ise sugammadeks alımı sonrası TOF oranının %90' ulaşma süresini belirlemektir. İdrar dansitesi 1020 ve üzerindeki hastalar dehidrate kabul edilmiş olup, 1003-1019 arasındaki hastalar hidrate kabul edilmiştir. İdrar dansitesi yüksek hasta sayısı 23, idrar dansitesi normal hasta sayısı 23'tür. Sugammadeks alımı sonrası hydrate hastaların 24. saat postoperatif GFR 117.43ml/dk iken, dehidrate hastaların postoperative 24. saat GFR 129.65 olarak hesaplanmıştır (p>0.05). Hidrate hastaların %90 TOF oranı ortalama süresi 2.8 dk., dehidrate hastalarınki 3.2 dk.'dır. Normal ya da yüksek idrar dansitesine göre hasta grupları karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır (p>0.05). Preoperatif normal ya da yüksek idrar dansitesine sahip hastalarda sugammadeks kullanımının renal fonksiyon üzerine etkisi ve ve güvenirliği açısından karşılaştırıldığında, sugammadeks dehidrate ve hidrate hastalarda rokuronyum ile oluşturulmuş derin NMB'u hızlı ve effektif bir şekilde geri döndürmüştür. Sonuç olarak sugammadeks yetersiz sıvı alımı olan hastalarda güvenli olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Sugammadex, a modified gamma-cyclodextrin, is the first selective relaxant binding agent that specifically encapsulates the steroidal neuromuscular blocking agent, rocuronium. As sugammadex is primarily cleared renally, the renal efficacy and safety of sugammadex for reversal of rocuronium-induced neuromuscular block (NMB) in patients with preoperative normal or high urine spesific gravity has been studied. ASA I-II 46 patients (age of 18-65 years) undergoing otorhinolaryngologic surgery procedures with general anesthesia were included. Patients with impaired renal functional tests were excluded. Anesthesia was induced using i.v. propofol and remifentanil, was maintained by sevoflurane. Neuromusculer monitoring was train of four (TOF) nerve stimulation. Rocuronium (1mg/kg) was given, followed by a single i.v. dose of sugammadex (4mg/kg) for reversal of deep NMB (TOF=0, PTC=2). A urine sample was taken on admission to the operating room. The primary end point was differences in renal functional tests (GFR and serum BUN, creatinine, electrolytes) on preoperatively and 24 hours postoperatively. The secondary end point was included time after administration of sugammadex TOF ratio 0.9. If the urine-spesific gravity was 1020 or higher, it was considered to be dehydration. If the urine-spesific gravity was between 1003-1019, it was considered to be euhydrated. Twenty-three patients had high urine-spesific gravity and 23 patients had normal urine-spesific gravity. After sugammadex administration, euhydrated patients had a mean of 117.43 ml/min. in 24 hours postoperatively GFR and dehydrated patients had mean of 129.65 ml/min. in 24 hours postoperatively GFR (p>0.05). The mean time to recovery of the TOF ratio to 0.9 was 2.8 min. in euhydrated patients and 3.2 min. in dehydrated patients. As compromised to normal or high group of urine-spesific gravity, it was not significantly different among the groups (p>0.05).