Cerrahi sonrası kemoradyoterapi uygulanan mide adenokarsinomlarında sağkalımı etkileyen faktörlerin retrospektif analizi
Retrospective analysis of affecting survival factors chemoradiotherapy after surgery patients with gastric adenocarcinoma
- Tez No: 324934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA İZMİRLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç ve Kapsam:Mide kanseri ülkemizde, özelliklede Van ve Erzurum'da önemli bir sağlık sorunudur. Günümüzde T3-4 ve N(+) olan hastalarda cerrahi sonrası kemoradyoterapi standart tedavidir. Bu retrospektif çalışmada, Van Gölü havzasında yaşayan ve cerrahi sonrası kemoradyoterapi uygulanan mide kanseri tanılı hastalarla ilgili çeşitli faktörlerin sağkalım üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem:Bu çalışmada, mide adenokarsinomu tanısı ile KRT uygulanan ve tedavisini tamamladıktan sonra en az bir kez kontrole gelen 104 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Klinik evrelemede AJCC-2010 evreleme sistemi kullanıldı. Hastaların yaşı, cinsiyeti, performans durumu, sigara kullanımı, aile hikayesi, operasyonun tipi, tümör lokalizasyonu, cerrahi sınır durumu, histopatolojik olarak tümör ve nod evresi, tedavi başlangıcında ECOG performans durumu, uygulanan kemoterapi, radyoterapi ve tedaviye bağlı görülen yan etkiler kaydedildi. Genel sağkalım süresi ve hastalıksız sağkalım süresi hesaplandı. İstatistikler SPSS programında yapıldı.Bulgular:Medyan genel sağkalım 28.30 ay olup, 2 yıllık, 3 yıllık ve 5 yıllık genel sağkalım değerleri sırasıyla %53.4, %47.6 ve %33.6'dır. Medyan hastalıksız sağkalım ise 23.97 ay olup, 2 yıllık, 3 yıllık ve 5 yıllık hastalıksız sağkalım süreleri sırasıyla %54.7, 47.6 ve %33.6'dır. Çalışmamızda bulunan prognostik faktörler tek değişkenli analizde genel sağkalım için TNM LN tutulum sayısı, cerrahi sınırın pozitifliği, hastalıksız sağkalım için performans durumu, hem hastalıksız sağkalım, hem de genel sağkalım için LN oranı ve KT kür sayısının 3 ve 3'ten fazla alınması istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Çok değişkenli analizde ise genel sağkalım için cerrahi sınırın pozitif olması ve TNM LN tutulum sayısı ve LN tutulum oranı anlamlı iken hastalıksız sağkalımı istatistiksel olarak anlamlı etkileyen parametre bulunmamıştır. Ancak performans, LN diseksiyon durumu (D0-1-2) ve cerrahi sınırın pozitifliği istatistiksel olarak anlamlılığa yakındı.Sonuç:Mide kanserlerinde adjuvan KRT ile kabul edilebilir yan etkilerle beraber genel sağkalım ve hastalıksız sağkalımda düzelme gösterilmiştir. Çalışmamızda da mide adeno kanserlerinde kemoradyoterapi kabul edilebilir toksisite ile ayaktan güvenli olarak uygulanabilmiştir. Maksimum fayda gözetilerek hazırlanmış iyi bir tedavi planı ile birlikte bu tedavinin eksiksiz tamamlanması mide kanserli hastaların sağkalım oranının artmasında önemi büyüktür.
Özet (Çeviri)
Purpose and Scope:Gastric cancer is one of the important health problems in our country especially in Van and Erzurum. Nowadays, the postoperative chemoradiotherapy is a Standard treatment for the patients with T3-4 and N(+). It is aimed in this retrospective study to evaluate the effects of the various factors concerning the patients diagnosed with gastric cancer and implemented postoperative chemoradiotherapy and living in the basin of Lake Van on the survival.Materials and Methods:104 patients for whom CRT was applied with the diagnostic of gastric adenocarcinoma and who came to control at least once after the treatment completion, were evaluated retrospectively in this study. AJCC-2010 staging system was used in the clinical staging. Patients? age, sex, performance status, smoking, family background, operation type, tumour localization, surgical margin status, histopathologic tumour and node stage, ECOG performance status at the beginning of the treatment, applied chemotheraphy, radiotherapy and side effects based on the treatment were recorded. General survival period and disease-free survival period were calculated. The statistics were made by using SPSS program.Findings:The median general survival period is 28.30 months and 2-year, 3-year and 5-year general survival values are 53.4% , 47.6% and 33.6% respectively. The Prognostic factors for general survival in our study in the univariate analysis, TNM LN involvement number, and surgical margin positivity, performance status for disease-free survival, LN rate and KT cure number received 3 and more than 3 for both disease-free survival and general survival were found significant statistically. While the surgical margin is positive for the general survival in the multivariate analysis and TNM LN involvement number and LN involvement rate are significant, any parameter affecting the disease-free survival statistically and significantly could not be found. However, the performance, LN dissection status (D0-1-2) and positivity of the surgical margin were close to the significance statistically.Conclusion:Improvement in the general survival and disease-free survival has been shown together with the acceptable side effects with the adjuvant CRT in gastric cancers. The chemoradiotherapy could be applied securely on the foot with the acceptable toxicity for the gastric adenocarcinoma in our study. Being completed completely this treatment together with a good treatment plan prepared by seeking a maximum benefit have a great importance for the increase of the survival rate of the patients with gastric cancer.