Türkiye Selçuklu devlet adamı Seyfeddin Ayaba
Turkey Seljuk statesman Seyfeddin Ayaba
- Tez No: 324999
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
?Türkiye Selçuklu Devlet Adamı Seyfeddin Ayaba? adlı bu çalışmada temel amaç, Emir Seyfeddin Ayaba'nın XII. ve XIII. yüzyıllarda Türkiye Selçuklu Devleti içerisindeki faaliyetlerini açıklanmaya çalışılarak Seyfeddin Ayaba'nın, devlet içersindeki nüfuzunun ne seviyede olduğu ortaya koymaktır. Bu cümleden hareketle, tezde onun devlet içersindeki rolünü ve oluşturduğu güç odağı grubunun nasıl ve hangi şartlar altında geliştirdiğini ortaya koyulmaya çalışılmıştır.Tezin konusu XII. ve XIII. yüzyıllarda yaşamış olan Seyfeddin Ayaba ve onun oluşturduğu baskı grubunun analiz edilmesidir. Zamansal olarak tezin sınırlılığı, Seyfeddin Ayaba yaşadığı XII. yüzyılın ikinci yarısı ile XIII. yüzyılın ilk çeyreği olan aralıktır. Bu sebeple tezin zamansal sınırı XIII. yüzyıl eksenli olmakla birlikte, konunun daha iyi anlaşılabilmesi için XII. yüzyıl ile XIII. yüzyılın ikinci çeyreği arasındaki süreci kapsamaktadır. Mekânsal sınırlılık ise Seyfeddin Ayaba'nın yaşadığı Türkiye Selçuklu Anadolu'su ile Sultanlarla gittiği yerlerdir. Araştırmanın konusunu oluşturacak olan bu dönem içerisinde yazılan kaynakların yanında modern dönemde yazılan ve konu ile alakalı olan telif ve tetkik eserler de araştırmanın kapsamı dâhilinde bulunmaktadır.Tezde uygulanacak olan yöntem ise ana kaynaklar incelenerek bir terkip oluşturulacaktır. Bu oluşturulan terkip analiz edilerek doğruluğu kanıtlandıktan sonra mevcut konuyla ilgili telif ve tetkik eserlerde kullanılarak tezin amacına uygun bir metin haline getirilecektir.
Özet (Çeviri)
In this research entitled ?Turkey Seljuk Statesman Seyfeddin Ayaba?, the aim is, by trying to explain the activities of Emir Seyfeddin Ayaba in the Turkey Seljuk Empire during the XII?th and XIII?th centuries, to present what the level of Seyfeddin Ayaba?s influence was in the state. Based on this statement, his role in the state and how and under which conditions he has formed the power groups have been attempted to be put forth in the dissertation.The subject of the thesis is the analysis of Seyfeddin Ayaba, who lived in the XII?th and XIII?th centuries and the pressure group he had formed. In terms of time, the thesis is limited to the interval between the second half of the XII?th century and the first quarter of the XIII?th century in which Seyfeddin Ayaba lived. Therefore, although the thesis covers the XIII?th century, in order for it to be better understood, it encompasses the period between the XII?th century and the second quarter of the XIII?th century. On the other hand, in terms of time, the thesis is limited to the Turkey Seljuk Anatolia in which Seyfeddin Ayaba lived and the places he travelled to with the Sultans. Apart from the sources written during this period which will form the subject of the research, copyrighted and investigative books written in the modern period and which are related to the subject also exist within the scope of the research.The method to be used in the thesis is to form a composition by reviewing the main sources. After the validity of this composition formed is proven by being analyzed, with the use of copyrighted and investigative sources, it will be turned into a text which is appropriate to the aim of the thesis.