Sayıştay denetiminde risk odaklılık
Risk based approach in the audit of court of accounts
- Tez No: 325048
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAVAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
832 sayılı Sayıştay Kanununu yürürlükten kaldıran 6085 sayılı Sayıştay Kanununun kabul edilmesiyle Sayıştay denetimlerinde %100 inceleme zorunluluğu kalkmış ve önceden yalnızca uygunluk denetimi olan Sayıştayın temel görevi, uygunluk denetimi ile muhasebe denetiminin birlikte yürütülmesi anlamını taşıyan düzenlilik denetimi olmuştur.Yeni kanun, Sayıştayın denetimi ile ilgili esaslı değişiklikler yaparken bir çerçeve oluşturmuş, denetim sürecine ilişkin detayları ise yönetmelik ve denetim rehberlerine atıf yaparak Sayıştaya bırakmıştır.Sayıştay, yaklaşık 800 denetçi ile Türkiye'deki bütün genel bütçe kapsamındaki idareler, özel bütçeli idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, sosyal güvenlik kurumları, mahalli idareler ile iktisadi teşekküllerini ve kamu iktisadi teşebbüslerini denetleme görevini üstlenmiş bulunmaktadır. Bu görevi yerine getirebilmesi için denetim kaynaklarını verimli kullanmak ve denetimde riskli alanları tespit edip bu alanlara yönelmek gereklidir.Bu amaç doğrultusunda çalışmada, kamu kurumlarında sıklıkla karşılaşılan hatalar ele alınmış, denetimin bu alanlara yöneltilmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the adoption of Law no. 6085 of Turkish Court of Accounts which abolishes Law no. 832 of Turkish Court of Accounts, the obligation of %100 examination has been removed and the main duty of TCA has become the regularity audit which means conducting financial audit and compliance audit together while it was only the compliance audit formerly.The new Law has introduced a framework making significant changes about the audit of the TCA and left the details of the audit process to the TCA referring to by-laws and audit guidelines.The TCA, with its approximately 800 auditors, has undertaken the task of auditing all public administrations within the scope of the general budget, special budget administrations, regulatory and supervisory agencies, social security institutions, local governments and joint stock companies of them and state economic enterprises. In order to accomplish this task it is necessary to use audit resources efficiently and to detect and concentrate on the areas that have higher risks.In accordance with this objective, common errors in public administrations are discussed in this study and it is underlined that audit should be oriented to these areas.