Azerbaycan'da etnik gruplar ve dış politikaya etkileri
Effects of ethnic groups to foreign policy in Azerbaijan
- Tez No: 325049
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ÇAKMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Etnik azınlıklar hukuk, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler, sosyoloji vs. bilim dallarınca incelenen önemli konulardan biridir. Günümüzde küreselleşme eğilimlerinin yoğunlaşmasına paralel olarak etnik azınlıklar konusu da değişik platformlarda gündeme getirilmektedir. Elbette etnik azınlıklar sorunu bir taraftan hukukun evrensel ilke ve normlarına, insan ve vatandaş hak ve özgürlüklerine uyumlu bir şekilde düzenlenmesi gereken sorundur. Bu konuyu önemli kılan birçok husus arasında uluslararası ve bölgesel aktörlerin birçok durumda etnik azınlık konusunu dış politika aracı olarak kullanmasıdır. Bu bağlamda etnik azınlık sorunu aynı zamanda ulusal devletlerin birlik ve bütünlüğüne yönelik bir sorundur. Tez çalışmamızda Azerbaycan'da etnik azınlıklar konusunun dış politika üzerindeki etkileri ele alınarak incelenmiştir.Birinci Bölümde kavramsal ve tarihsel olarak etnisite ve azınlıklar ele alınmıştır.İkinci Bölümde tarihsel süreç içinde Azerbaycan'ın etnik yapısında yaşanan değişikler incelenmiştir.Üçüncü Bölümde öncelikle ?Soğuk Savaş? sonrası dönemde Azerbaycan'da yaşanan milli kimlik tartışmaları ve dış politika konusu incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Ethnic minorities are one of the prominent issues analyzed by such disciplines as law, political science, international relation, and sociology.Nowadays, in parallel with the increase in globalization trends, the ethnic minorities issue is frequently brought forward on several platforms. The ethnic minorities issue is a problem which should be solved in accordance with the human and civil rights and freedoms, and the universal principles and norms of the law. One of the factors that make this issue important is that international and regional actors use it as a foreign policy instrument in many cases. In this regard, the ethnic minorities issue is, at the same time, a problem related with the unity and integrity of nation states. In this PhD dissertation, the ethnic minorities issue in Azerbaijan has been analyzed with its impact on foreign policy.In the first chapter, ethnicity and minorities have been addressed conceptually and historically. In the second chapter, the changes which took place in the ethnic structure of Azerbaijan throughout the history have been analyzed.In the third chapter, the foreign policy and debates on national identity in Azerbaijan particularly in the post-Cold War era have been examined.Key WordsAzerbaijanForeign Polic Ethnic MinoritiesNational IdentityNation-State