İŞKUR ve yerel yönetimlerde mesleki eğitim faaliyetlerinin eğitim-istihdam ilişkisi yönünden analizi: Ankara ili İşkur İl Müdürlüğü ve Ankara Büyükşehir Belediyesi mesleki eğitim faaliyetlerinin karşılaştırmalı analizi
The analysis of vocational education activities in işkur and local authorities in the side of the relationship of education ?employment : The comparative analysis of Ankara İŞKUR city directorate and Ankara metropolitan municipality vocational education activities
  1. Tez No: 325050
  2. Yazar: SALMAN KISA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. MERVE ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
İşsizlikle mücadelede önemli bir aktif işgücü politikası olan mesleki eğitimin istihdam edilebilirlik, kalkınma, refah seviyesinin yükselmesi, işgücünün verimliliği ve rekabet edebilme ile yakın ilişkisi bulunmaktadır. Teknoloji, üretim, yönetim ve rekabet şartlarında yaşanan hızlı değişimler bilginin stratejik değer kazanmasını sağlamıştır. Günümüzde iş sahibi olmanın veya istihdamda kalmanın yolu bilgi, beceri ve yeteneklerle doğru orantılı hale gelmiştir. Artık beşeri sermaye olarak adlandırılan insan kaynaklarına yapılan harcamalar yatırım olarak ele alınmaktadır. Bu nedenle eğitim ile istihdam ilişkisinin sağlanması günümüzde üzerinde önemle durulan konulardan biri olmuştur.Genel ve mesleki eğitim sistemimiz karmaşık ve yıllardır süregelen köklü sorunlarla karşı karşıyadır. Mesleki eğitim sistemimizde çok sayıda aktör rol almasına karşın aralarında herhangi bir işbirliği ve koordinasyon bulunmamaktadır. Ülkemizde mesleki eğitimlerin verilmesi ve işgücünün iş piyasasının ihtiyaç duyduğu alanlarda yetiştirilmesinde İŞKUR ile birlikte birçok kamu kurum ve kuruluşunun yanında Belediyeler de rol almaktadırlar.Türkiye'de mesleki eğitime ayrılan kaynak yetersiz olduğu gibi mevcut kaynaklar da verimli kullanılamamaktadır. Diğer taraftan mesleki rehberlik ve danışmanlık hizmetleri etkin ve verimli sunulamamaktadır. İşgücü piyasasının izlenmesi ile ihtiyaçların tespitinde kurumsal yapılar henüz oluşturulamamıştır.Ülkemizde eğitim istihdam ilişkisinin sağlanması amacıyla eylem planları hazırlanmış ve ulusal istihdam stratejisi oluşturulmaya çalışılmıştır. Ancak hazırlanan ulusal istihdam stratejisi henüz uygulamaya konulamamıştır. Mesleki eğitim sistemimizde meslek standartları ve belgelendirme sorunlar devam etmektedir.İşgücü piyasasının ihtiyaçlarını zamanında ve bilimsel veriler ışığında tespit edebilen, hızlı çözümler üretebilen ve teknolojik gelişmelere duyarlı bir mesleki eğitim sistemine gereksinim duyulmaktadır. İhtiyaç duyulan mesleki eğitim sistemi eğitim ve istihdamı bir bütünlük içerisinde ele almalıdır. Yeni sistem sosyal tarafların görev ve sorumluluk üstlendiği, hayatboyu öğrenme stratejisine dayalı ve dinamik bir yapıda olmalıdır. Yine mesleki eğitim sistemi politik etkilerden arındırılarak reel sektör talepleri doğrultusunda şekillendirilmelidir. Bunun için öncelikle yerel düzeyde işgücü ihtiyaçlarının tespitine ihtiyaç vardır. Ayrıca birçok kamu kurum ve kuruluşu tarafından yürütülen tüm mesleki eğitimlerin ulusal bir istihdam stratejisine dayandırılması gerekmektedir.Anahtar Sözcükler1.Mesleki Eğitim2.Eğitim-İstihdam İlişkisi3.Yerel Yönetimler4.Karşılaştırmalı Analiz5.Kamu İstihdam Kurumu
Özet (Çeviri)
There is a close relationship between vocational education, that is an important active labour force policy in struggling with unemployment, and employability, development, increasement of the welfare level, the efficiency of labour force and competition ability. The rapid changes in technology, production, management and competition conditions provide the information as a strategic value. Today the way of having a job or staying in employment have become directly proportional with the knowledge, skill and abilities . From now on, the expenditures in human resources named as human capital is accepted as an investment. Because of this reason, establishing the relationship between the education and employment has become one of the important emphasized topics nowadays.Our general and vocational education have faced very complicated and essential problems over the years. Although there are many actors in our vocational education system, there is no cooperation and coordination among these actors. Municipalities also have a part in providing vocational education and training the labour force in fields that the labour market have needs with İŞKUR and many other state institutions and organizations.In Turkey the resources allocated for the vocational education is not sufficient also these resources cannot be used effectively. On the other hand vocational guidance and consulting services cannot be offered efficiently and effectively. Institutional structures cannot be builded in monitoring labour force market and determining of the needsAction plans have been prepared in our country for establishing the relationship between education and employment, and national employment strategy were tried to be constructed. However, prepared national employment strategy could not have been implemented yet. In our vocational education system, Vocational standards and certification problems are continuining.In our country there is a need for a vocational education system determining the needs of the labour force market on time and in the light of the scientific data, producing quick solutions, sensitive to technological developments. The needed vocational education system should take education and employment in a holistic concept. The new system should become a dynamic structure in which social sides taking responsibilities and having duties, based on life long learning strategy. Vocational education system should be shaped in direction of the demands of the real sectors purified from politic effects . There is a need for the determination of labour market needs primarily in local level. Moreover all vocational trainings conducted by many state institutions and organizations should be based on a national employment strategy.Key Words1.Vocational Education2.The Relationship Of Education-Employment3.Local Authorities4.Comparative analysis5.Public Employment Institution