Türk kamu yönetiminde insan kaynakları yönetimi iç denetim ilişkisi
Turkish public administration human resource management internal auditing relationship
  1. Tez No: 325051
  2. Yazar: NUH IRMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Bu tez çalışmasında örgütlerde yönetimin araçlarından olan insan kaynakları yönetimi ve iç denetimin yeni kamu yönetimi anlayışının bir sonucu olduğu, kamu yönetimi anlayışında etkililik, etkinlik, ekonomiklik ve verimliliğin zaman içerisinde ön plana çıktığı bunun bir paradigma değişimi olduğu, bu değişimin yönetimin en önemli araçlarından olan personel yönetimini insan kaynakları yönetimine, klasik denetim anlayışını da iç denetime evirdiğini, kamu yönetimi anlayışında yeni bir paradigma değişimi yaşanana kadar da yeni kamu yönetimi anlayışı ile insan kaynakları yönetimi ve iç denetim arasındaki etkileşimin artarak devam edeceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, human resource management and internal audit organizations, management tools, the new public management approach is a result of, in the public administration effectiveness, efficiency, economy and efficiency in the forefront when it is a paradigm shift, the staff are the most important tools in the management of this change in management, human resources management, classical control approach converts the internal audit, one experienced a paradigm shift in the understanding of public administration, new public management so with the understanding of the interaction between human resource management and internal control is likely to increase.