Kazakistan ve çevresindeki İskit ve Sarmat silahları
Scythian and Sarmatian weapons in Kazakhstan and around
- Tez No: 325057
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YÜCEL ŞENYUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
?Kazakistan ve Çevresindeki İskit ve Sarmat Silahları? konulu bu tez çalışmamızda İskit ve Sarmat kavimlerinin tarih sahnesine çıkışları, kökenleri, siyasi tarihleri, sanatı, kurgan yapıları ve esas olarak kullandıkları silah tipleri ele alınmıştır. Çalışmamız kapsamında ele alınan silahların kendi arasında stil kritiği ve teknik özellikleri göz önünde tutularak bir tipolojik dizi içinde ele alınmıştır. Her tip içinde yer alan buluntuların hangi kurganlardan çıkartıldığı ve tarihlendirmeleri ele alınmıştır.Bu çalışmanın kapsamında kazısı yapılmış ve yayınlanmış Kazakistan ve çevresindeki İskit ve Sarmat kurganlarından ele geçen buluntular oluşmaktadır. İskit ve Sarmat kavimlerinin kendi silah tipleri ile dışarıdan gelen tipler değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bunun yanı sıra, İskit ve Sarmat coğrafyasındaki çeşitli bölgelerde kullanılan karakteristik silah tipleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research, named as "Scythian and Sarmatian Weapons in Kazakhstan and Around? examines origins, historical background, political history, art, kurgan structures and types of main weapons of the Scythian and Sarmatian tribes. Weapons undertaken by the scope of the study were investigated within the framework of the typological sequence by taking into consideration the technical characteristics and stylistic interpretation. Also, this study evaluated dating and the kurgans from which the finds were extracted.The context of this study consists of finds found in Scythian and Sarmatian kurgans, which are located in Kazakhstan and around. The type of weapons of the Scythian and Sarmatian have been evaluated with the types of weapons came from outside. In addition, types of weapons used in different regions of the Scythian and Sarmatian geography have been examined.