Tüketicilerin alt marka tercihleriyle algılanan risk arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between sub-brand preference of consumers and perceived risk
  1. Tez No: 325056
  2. Yazar: ZÜLEYHA GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. MİTHAT ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Pazarlamanın odak noktasının müşteri kazanmaktan çok müşterileri tatmin etmek ve dolayısıyla onlarla uzun süreli ve iyi ilişkiler kurmaya dönüştüğü günümüzde; marka geliştirme stratejilerinden marka genişletmelerine sıklıkla başvurulmaktadır.Marka genişletme stratejisinin başarı ve etkinliğini arttırabilmek adına, marka genişletme stratejisinde alt marka tercihi ve algılanan risk ilişkisinin anlaşılabilmesi için, Ankara ilinde eğitim-öğretim hizmeti veren 5 devlet üniversitesi ve 8 vakıf üniversitesinde öğrenim görmekte olan 752 üniversite öğrencisinin katılımıyla cep telefonu markalarıyla ilgili anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında geliştirilen araştırma hipotezlerini test etmek amacıyla Wilcoxon testi, Spearman Korelasyon testi, Kruskal-Wallis H testi, Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.Bu çalışma kapsamında üniversite öğrencilerinin cep telefonu markalarına ilişkin, ana markadan algıladıkları riskler ile söz konusu cep telefonu markasının yapacağı farklı alt marka genişlemelerinden algıladıkları riskler karşılaştırılmış ve aralarında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.Çalışmanın sonucunda, pazarlama yöneticilerine, marka genişletme stratejilerini yönetirken ana marka ile ilgi düzeyi düşük alt markalar geliştirirken tüketicilerin algılayacakları riski göz önünde bulundurmaları konusunda öneride bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The focus of marketing has moved from making the customers to satisfy them and thus to establish good relations with them into long-term and today?s world, brand extension has become a frequently applied strategy by managers.In order to increase the success and effectiveness of brand extension strategy, brand extension strategy in order to understand the relationship between sub-brand preference and the perceived risk, the survey was implemented about the 13 univesity in Ankara, with the participation of 752 university students survey has been applied on mobile phone brands. The Wilcoxon test, Spearman Correlation test, Kruskal-Wallis H test, Mann-Whitney U test are used for testing the research hypothesis in the study.In this study, college students perceived risks compared with the proposed parent brand and sub brands. As a result of this comparison, a significant association was found between them.At the end of this study, suggestions are made to marketing managers to will not develop sub-brands of low-level interest.