Batık kredilerin hesaplanması ve ekonomik krizlerin batık kredilere etkisi
Calculation of non-performing loans and effect of economic crises non-performing loans
  1. Tez No: 325080
  2. Yazar: SERDAL ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Çalışmamamızda ilk olarak ekonomik kriz olgusu anlatılacak, krizin özellikleri, oluşumu, nedenleri ve çeşitleri sınıflandırılarak anlatılacaktır. Daha sonra çalışmada kullanılması düşünülen iktisadi değişkenlerden, cari açık, borçlanma ve büyüme kavramları detaylı bir şekilde ifade edilecektir.Çalışmanın ikinci bölümünde batık kredilerin hesaplama yöntemleri üzerinde durulacaktır. Batık kredilerin önceden doğru olarak tahmin edilmesi, hâsılatın doğru olarak tahminine yardımcı olacağı gibi, diğer bilanço kalemlerinin yönetimine katkı sağlayacağı açıklanacaktır. Alacakların firmanın varlıkları içerisindeki ağırlığı arttıkça batık kredilerin tahmini konusunda da daha gerçekçi çalışmaların yapılması zorunlu olmaya başlamıştır. Bu amaçla geleneksel muhasebe uygulamalarında kullanılmakta olan yöntemlerin yanında, niceliksel bazı tekniklerde geliştirilmiştir. Çalışmamızda, tahmin yöntemleri bu gelişmeye paralel olarak Klasik Yöntemler ve Markov Zincirler Yöntemi olarak gruplandırılmış, Türkiye'deki durumu vurgulamak yönünden de Vergi Usul Kanunu'ndaki düzenlemeler de incelenmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümünde, ilk iki bölümde teorik olarak anlatılan batık kredileri hesaplama yöntemleri ile enflasyon değişkenleri arasındaki ilişki birlikte değerlendirilecektir. Bu bağlamda öncelikle 1998 ? 2008 yıllarında İMKB' ye kote olan şirketlerin şüpheli ticari alacakları ile ilgili yılda gerçekleşen cari fiyatlarla gayri safi yurtiçi hasıla arasında regresyon yöntemi ile ilişki aranacak ve açıklanmaya çalışılacak, ardından 1998-2008 yılları arasında T.C. Merkez Bankası tarafından yayınlanan genel sektör bilançolarında yer alan şüpheli alacaklar ile ilgili yıllar arasında gerçekleşen cari fiyatlarla gayri safi yurtiçi hasıla arasındaki ilişkinin araştırılacak ve alt sektörlerin şüpheli alacakları ile cari fiyatlarla gayri safi hasıla arasındaki ilişki açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
First of all, economic crisis? properties, its? creation, reasons and varieties will be categorized and stated. Secondly, some financial variables such as concepts of current deficit, loan and economic growth will be explained detailed which are thought to be used in the study.In the second part of the study, calculation methods of non-performing loans will be emphasized. Right and prior estimation of non-performing loans will be helpful for estimating revenue truly and also contributing to the other balance sheet items? management. With the increase weight of loans inside the resources of the business, more realistic studies become compulsory about estimation of non-performing loans. For that purpose, besides traditional accounting methods are being used in applications some quantitative techniques have been developed. In this study, parallel to that development estimation methods have been classified as Classical Methods and Chains Method. Also, in order to emphasize the situation in Turkey, devising in Tax Procedure Law have been examined.Finally, Calculation methods of non-performing loans and variables of inflation rate relation which were described in first two sections will be considered together. In this context, primarily doubtful trade receivables of the businesses which were listed to İstanbul Stock Exchange between 1998 - 2008 and connection between ruling prices and gross domestic product will be searched and explained for relevant years. Then, doubtful receivables that were partaking in the general sector balance sheets published by Republic of Turkey Central Bank between 1998-2008 and relation between ruling prices and gross domestic product for related years will be researched. Also, Connection between doubtful receivables, ruling prices and national income of sub-sectors will be determined.