Holding organizasyonunun merkezi yapısı, stratejilerinin ve ilişkilerinin incelenmesi: Bir örnek uygulama
Holding organization center structure, strategies, and relationship analysis: A case study
  1. Tez No: 325079
  2. Yazar: AYLIN NECHAD MUMUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN AYDINTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmayla holding organizasyonlarına yapıları, stratejileri,amaçları, yönetim ve organizasyonları incelendikten sonra Bulgaristan da şuan faaliyette bulunan bir örnek holding organizasyonu ele alınmıştır.Holding organizasyonu dikkate alınarak Erato Holding organizasyonunbaşarılı çalışmaları öne sürülmüştür. Çalışmanın amacı holding yapısınıinceleyerek, ekonomiye, katkıları ve küçük şirketlerin büyük bir ana şirketbünyesi altında büyüyüp gelişmeleri ve ekonomik kriz dönemlerindekorunabilmeleri anlatılmıştır. Holding organizasyonlarından bahsedilirkenbu dev organizasyonların faaliyet gösterdikleri ülke ekonomilerinhayatlarındaki yeri dikkate alınmıştır.Holding sadece büyük bir şirket gibi değil aynı zamandainnovasiyon ve kültürü hedefleyerek başarılı yönetim modelini bulmaklaekonomiye ve ülkelerin ekonomik gelişmelerine yararlı olmaya çalışılmıştır,Bulgar ekonomisindeki değişiklikler takip edilerek organizasyondaki gelişmelerproblemler ve sorunlar aydınlatılmıştır.Ekonomik katkıları dışında holding organizasyonların büyük maddigüce sahip olmaları bilim ve AR-GE ye katkıları ülke ekonomilerinefaydaları ve yaraları örnek uygulamayla anlatılmıştır.Bu çalışmada Eratoholding şirketin bünyesinde çalışan mühendislerin bilimsel çalışması vepiyasaya sürmüş oldukları ürünlerle şirket ekonomisinden ülkeekonomisine ve bilime katkıları faydaları detaylı anlatılmıştır.Anahtar Kelimeler1. Holding2. Şirketler3. Organizasyon4. Strateji
Özet (Çeviri)
In this thesis consider holding organizations, strategies and objectives is alsodone research on a well-developed managed holding organization working on theBulgarian market.Looking in more detail holding organizations, their economic contribution, theirorganizational structures ,the purpose is also to demonstrate their contributionto small businesses as well as preserving the economic stability of smallbusinesses and their growth and development even in times of economic crisis.This thesis details the story through holding organizations and their place ineconomic and cultural life. These organizations are not considered only as largecompanies but also as carriers of innovation, know-how and culture in theeconomy of countries that develop their activities .Material stability and strength of these companies supports the development ofscience in the country .The engineers working for Erato Holding create anddevelop such products which contribute the scientific and economicdevelopment.Key Words1. Holding2. Companies3. Organization4. Strategy