Kamu yönetimi reformu bağlamında sağlıkta dönüşüm programı
Health transformation program in the context of public administration reform.
  1. Tez No: 325090
  2. Yazar: EMEL PEKŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHUNDE HAYIRSEVER TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Tüm dünyada görülen kamu yönetimindeki reform çalışmalarından ülkemiz de etkilenmiş, sağlık sektörünün de içinde bulunduğu örgütsel değişim süreçleri başlamıştır. Bu çalışma, üç bölüm halinde hazırlanmıştır. İlk bölümde kamu yönetimi reformu kavramı ve reformu gerektiren faktörler açıklanmıştır. İkinci bölümde ise, Türkiye'deki sağlık sisteminin Cumhuriyet döneminden günümüze geçirdiği evrim üzerinde durulmuştur. Türkiye'de 2003 yılı itibariyle sağlık hizmetlerinde istenen değişimi sağlamak üzere Sağlık Bakanlığı ?Sağlıkta Dönüşüm Programı?nı başlatmıştır. Projenin amaçları sağlık hizmetlerinin etkili, verimli ve hakkaniyete uygun bir şekilde organize edilmesi, finansmanının sağlanması ve sunulması olarak ifade edilmiştir ve 2003 yılında başlayan sağlıkta dönüşümün oluşturduğu yeni sistem analitik olarak değerlendirilmektedir. Çalışmada, vatandaşlara sağlık sistemi ile ilgili bir anket uygulanmıştır. Çalışma, vatandaşların genel olarak ?oluşan yeni sistemi olumlu buldukları? sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our country has also been affected from the reform works in the public administration seen all over the world, the organizatonal variation processes, in which the health sector has also been involved, have begun. This study has been prepared as three chapters. In the first chapter public administration reform and the factors which require this reform have been explained. In the second chapter of the study emphasizes the evolution of healt system in Turkey from the Turkish republic period to today.