Küresel su politikalarına karşı küre-yerel toplumsal hareketlerin yarattığı sonuçlar
The consequences of glocal social movements against global water politics
  1. Tez No: 325089
  2. Yazar: SENEM ATVUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSER ÖZTUNALI KAYIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
Ulus-devletin bağlamının değiştiği, yeni aktörlerin uluslararası sistem içinde aktif konuma geldiği küreselleşme sürecinde, politik, ekonomik, toplumsal ve kültürel değişimler yeni meydan okumaları da beraberinde getirmiştir. Su politikalarının uluslararası ve ulus-ötesi kuruluşların neoliberal etkisi ile şekillenmeye başlaması ve küresel etkisinin yerel su politikalarını dönüştürmesi toplumsal tepkiyi beraberinde getirmiştir.Bu çalışmanın konusu, küresel kuruluşların şekillendirdiği su politikalarına karşı ortaya çıkan yerel toplumsal hareketlerin elde ettikleri sonuçlar ve bu sonuçlar doğrultusunda yaratılan küresel harekettir. Çalışmanın ana sorunsalı, kapitalist/neoliberal su politikalarına karşı tepkilerdir. Suyun metalaşmasına neden olan ve neoliberalizmin etkisiyle şekillenen yerel su politikalarına karşı ortaya çıkan toplumsal hareketlerin, alternatif forumlar çerçevesinde küresel bir su hareketine dönüştüğü süreçte, kurumsallaşmanın dayanaklarının neler olabileceği tartışılacaktır.Bu tez çalışması ile amaçlanan küresel su politikalarının farklı ülkelerdeki yerel uygulamalarının yarattığı tepkinin toplumsal hareketleri açıklayan kuramlar çerçevesinde, küresel bir hareketten örgütlü bir oluşuma dönüşmesinin dayanaklarını irdelemektir. Küresel su politikalarına tepkilerin nasıl toplumsal bir harekete dönüştüğü incelenerek, farklı yerellikler içinde ortaya çıkan hareketlerin ortak noktalarının neler olduğu belirlenecektir. Bu çerçevede suyla ilgili küre-yerel toplumsal hareketlerin nasıl ve hangi koşullarda kurumsallaşacağı tartışılacaktır.Çalışmada disiplinler arası bir yaklaşım benimsenmiştir. Bu nedenle uluslararası ilişkiler, sosyoloji, ekoloji ve kamu yönetimi alanlarının temel kavramları ve yöntemlerinden yararlanılmıştır. Küresel etkinin yerel tepkiyi oluşturması ve yerelde başlayan tepkinin küresel etki yaratmaya başlaması Eleştirel Kuram temelinde ele alınmıştır.Suyla ilgili yerel toplumsal hareketlerin elde ettikleri sonuçlar ile küresel su hareketinin temel ilke ve talepleri, bu hareketlerin kurumsallaşmasının da temel dayanaklarını oluşturmaktadır. Sonuç olarak, küre-yerel su hareketinin kurumsallaşması su politikalarını dönüştürmede ve kapitalist/neoliberal sistem eleştirisini genişletecek küresel sonuçlar yaratmada daha etkili olabilecektir.
Özet (Çeviri)
During the globalization process in which the context of the nation-state changes and new actors become active in international system; political, economical, social and cultural differences have brought about new challenges. Influence of international and transnational organizations which shape water politics and the transformation of local water policies by this neoliberal impact have raised social reactions.This study focuses on the outcomes of local social movements that protest against water politics shaped by international organizations, and the global water movement created in accordance with these outcomes. The main problem of the study is reactions against capitalist/neoliberal water politics. In the process of the commodification of water by neo-liberalism which triggered social movements against the local water policies and of the transformation of social movements in the framework of alternative forums, it would be discussed if there would be basis for the institutionalization of global water movement.By observing the local response to the global water politics in different countries within the framework of social movements? theories, the purpose of this thesis is to examine possibility of the transformation of global water movement to an organized structure. In this context, by analyzing how local reactions transform into a social movement, it is possible to determine common points of the local social movements related to water occurring in different localities. Meanwhile, it must be discussed how and under what conditions local social movements could be institutionalized.Throughout the thesis an interdisciplinary approach was adopted. For this reason the fundamental concepts and methods of international relations, sociology, ecology and public administration have been used. Local reactions against global water politics and global impact of local reactions were discussed by utilizing Critical Theory.Outcomes of the local social movements related to water; basic principles and the demands of the global water movement are the main pillars of the institutionalization of these movements. As a result, the institutionalization of glocal water movement could be effective in terms of transformation of water policies and achieving global results which could enlarge critics against capitalist/neoliberal system.