Sosyal ağların tüketim kültürü üzerindeki etkisi 'Facebook örneği'
Impact of social networks on consumption culture 'Facebook model'
  1. Tez No: 325131
  2. Yazar: SÜLEYMAN KIVANÇ TÜRKGELDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN EBREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, İşletme, Sociology, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı günümüzde gerek yaygınlık açısından gerekse gündelik yaşamla bütünleşmesi açısından her geçen gün daha da önem kazanan Sosyal Medyanın tüketim toplumu ile olan bağlantısını tartışmaktır. Bu bağlamda tarih boyunca insanların en temel yaşam pratiklerinden biri olan tüketim davranışının gelişimi tarihsel süreç içerisinde incelenmiş tüketim ve statü oluşumu arasındaki ilişki ortaya koyulmuştur. Ardından sosyal medyanın kapsam olarak neyi içerdiği, artıları ve eksileri ile birlikte tartışılmıştır. Araştırma bölümünde ise en yaygın sosyal ağ uygulamalarından biri olan ve sosyal medyanın tüm özelliklerini bünyesinde barındıran Facebook, kategorisel içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiş, içeriğinde bulunan öğeler ile bireylerin tüketim davranışları arasında bağlantılar ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to discuss the connection between the consumption society and Social Media which comes into prominence day by day in terms of both its prevalence and its integration into daily life. In this context, the development of consummatory behaviour, one of the most basic life practices of humankind throughout history, is analysed within its historical process and, the relationship between consumption and the formation of social status is exposed. Then, what social media includes in its extent is discussed with its pros and cons. As for the research section, Facebook, being one of the most widespread applications of social media and containing all features of social media within, is analysed by using categorical content analysis method, interlinking the elements within its content and the consummatory behaviour of the individuals.