Yerel medyada çalışan kadın gazeteciler ve karşılaştıkları zorluklar: Antalya örneği
Women workers in local media and the difficulties which they have been facing:Example of Antalya
  1. Tez No: 325130
  2. Yazar: YAZICI ÖZLEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÖZDE YİRMİBEŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Medya alanında 1980 sonrası dönemde neo-liberal politikalar ve küreselleşme süreci bir dizi değişimi de beraberinde getirmiştir. Medyanın da küreselleşmeye başlamasıyla beraber küreselleşmeci neo-liberal politikaların en önemli araçlarından biri olan özelleştirme sayesinde radyo ve televizyonda kamu tekelleri kaldırılıp, özelleştirme kapsamına alınmıştır. Medya endüstrisi 1980 sonrası dönemde büyük holding patronları için yeni yatırım alanına dönüşmüş ve kısa zamanda sektördeki ticari medya kuruluşlarının sayısı giderek artmıştır. Fakat bu yeni medya ortamında çalışan kadın gazeteciler bu sektörde var olabilmek için zor çalışma şartları ile mücadele etmiş, medya alanında çalışan kadınların ikincil konumu medya patronları tarafından pekiştirilmiştir.Bu bağlamda bu çalışma medya sektöründe çalışan kadınların çalışma ortamında yaşadıkları zorlukları belirlemeyi amaçlamıştır. 1980'lerden itibaren Türkiye'yi etkisi altına alan neo-liberal politikaların etkisiyle ticari televizyon ve radyoların ortaya çıkmasıyla birlikte medya alanında çalışan kadın gazetecilerin sayısında da artış olmuştur. Fakat kadın gazetecilerin sayısındaki bu artışa rağmen bu oranın yönetim kademelerine yansımadığı, genellikle kadın gazetecilerin alt kademe pozisyonlarda çalışmayı sürdürmeleri kadın gazetecilerin yaşadığı en önemli sıkıntılardan biridir. Diğer bir konu ise medya sektörünün zor çalışma saatlerinden dolayı aile ve annelik sorumlulukları arasında kalarak yaşadıkları zorluklardır. Ayrıca anne olduktan sonra sahip oldukları yasal hakları kullanamama ya da işten uzaklaştırma gibi durumlarla da karşı karşıya kalmaktadırlar. Sonuç olarak, bu çalışma medya alanında çalışan kadın gazetecilerin karşılaştıkları engelleri ortaya çıkarırken, yönetici kademelerine giden yolda karşılaştıkları engelleri de saptamayı hedeflemiş ve kadınların daha iyi bir konuma gelebilmeleri için neler yapılması gerektiği hakkında çözüm önerileri getirmeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Neo-liberal policies and the globalization process brought about a series of change in the media area after the 1980s. In parallel with the globalization of the media, the public monopoly over the radio and TV is decartelized with privatization, which is one of the foremost tools that global neo-liberal policies developed. The media industry became a new investment area for the big holding owners and the number of commercial media institutions increased in a short period of time. However, the women employees of the new media environment struggled with hard working conditions to survive in this sector; and the secondary condition of the women employees is reinforced by media patrons.In this context, the purpose of this study is to determine the difficulties that the women employees face in the media sector. The emerge of commercial radio and TVs under the influence of neo-liberal policies which effected Turkey as from 1980s increased the number of women employees working in the media sector. However, despite the increase, this ratio does not correlate with the administrative levels and women continue to work in inferior positions. On the other hand, due to their domestic and maternal obligations women confront diffuculties because of tough working hours. What's more, they may even be outlawed from their maternal rights or dissociated from their positions. In conclusion, this study reveals the obsticles that women face in their working enviroment; identifies the barriers on the road of administrative accomplishments; and suggests solutions to bring women's place in a better position.