KOBİ 'ler için Türkiye finansal raporlama standartları (KOBİ TFRS) ilk geçişe ilişkin bir uygulama
Financial reporting standards for smes in Turkey (SME IFRS) an application of the first transition
  1. Tez No: 325147
  2. Yazar: MURAT ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU DEMİREL UTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışma, 9 Temmuz 2009 tarihinde KOBİ'ler için Uluslararası Finansal RaporlamaStandartlarının yayınlanması, söz konusu standartlarla uyumlu olarak ülkemizde de TMSKtarafından KOBİ'ler için TFRS'lerin 1 Kasım 2010 tarih ve 27746 sayılı Resmi Gazete'deyayınlanmasıyla birlikte işletmeler tarafından uygulanacak finansal raporlama şekil veşartlarını açıklamak ve örnek uygulama yapılarak işletmelere yol gösterici bilgiler vermekamacıyla yapılmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde genel olarak dünyada ve ülkemizde Uluslararası MuhasebeStandartlarının oluşum süreci ve bu sürece katkı sağlayan kurum, kuruluşlar ve düzenlemelereyer verilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde ise KOBİ'ler için Uluslararası Finansal RaporlamaStandartları 35 Bölüm olarak ayrı ayrı ve kapsamlı bir şekilde açıklanarak UluslararasıFinansal Raporlama Standartları ile karşılaştırılması yapılmıştır.Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise Türkiye'de faaliyet gösteren, kamuya hesapverme yükümlülüğü bulunmayan ve dış kullanıcılar için herhangi bir genel amaçlı finansaltablo yayınlamayan, KOBİ niteliğine sahip bir otel işletmesinin finansal tablolarını KOBİ'leriçin TFRS uyarınca yeniden düzenlenip söz konusu standartlara ilk geçiş uygulamasıyapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to explain financial reporting style and conditions that is applied bycompanies and give informations to companies by using sample application with publicationof International Financial Reporting Standards on 9th July 2009 and publication IFRS forSMEs on 1th November 2010 and in the 27746 Number Official News by TMSK in Turkey.Generally, the formation process of the International Accounting Standards (IFRS) and theinstitutions, organizations and arrangements that contributes to this process have beenexplained in the first part of the study.International Financial Reporting Standarts for SMEs in 35 part has been explained byindividually and thoroughly and has been compared with International Financial ReportingStandards in the second part of the study.The financial statements of a hotel with the nature of SME that trades in Turkey, doesn?thave any liabilities of public accountability, doesn?t publish any financial statements forexternal users have been reordered according to IFRS for SMEs and first-pass application tothese standards has been studied in the third and last part of the study.