Sınıf 2, bölüm 1 malokluzyonlarda vardimon sistemi fonksiyonel ortopedik magnetik apareyin diş çene yüz sistemi üzerindeki etkilerinin sefalometrik olarak incelenmesi
Cephalometric evaluation of the effect of vardimon system functional orthopedic appliance
- Tez No: 32515
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN IŞIMER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu çalışmadaki amacımız; Sınıf II, Bölüm 1 malokluzyonlu bireyler de, Vardimon sistemi fonksiyonel ortopedik magnetik apareyle gerçek leştirilen tedavinin iskeletsel, dişsel ve yumuşak dokular üzerindeki etki lerini incelemek, ortodontik kuvvet sistemleri içerisinde çok yeni bir yöntem olan magnetik kuvvetlerle fonksiyonel apareylerin kombine kul lanımının, ortodontik tedavi yaklaşımları içerisindeki yerini tartışmaktır. Araştırmamızda, tedavi grubunda 12, kontrol grubunda 12 olmak üzere, toplam 24 Sınıf II, Bölüm 1 malokluzyonlu bireyin başlangıç ve bitiş sefalogramları üzerinde 16 açısal ve 18 çizgisel ölçüm yapılmıştır. Tedavi grubu yaş ortalaması 12,03 ± 0,5, kontrol grubu yaş ortalaması 13,04 ± 0,6'dır. İstatistiksel değerlendirmede, aynı hastaya ait değişimler Wilcoxon testi ile, gruplar arasındaki değişimler ise Mann-Whitney“U”testi ile karşılaştınlmıştır. Yapılan sefalometrik değerlendirmeler sonucunda, vardimon siste mi fonksiyonel ortopedik magnetik aparey ile, üst çene gelişiminin frenlendiği, alt çenenin aşağıda ve önde konumlandırıldığı, özellikle ramus yüksekliğindeki artışa bağlı olarak efektif alt çene uzunluğunda boyutsal artış olduğu, alt ve üst kesici dişlerin tedaviden fazla etkilenmediği gözlenmiştir. Bunlarla birlikte, alt-üst büyükazı ve kanin dişlerde Angle Sınıf I dişsel ilişkinin sağlandığı görülmüştür. 95
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of our study is, to examine the effect of Vardimon's sys tem functional orthopedic magnetic appliance on skeletal, dental and soft tissues and to discuss the use of newly developed functional appliances combined with magnetic forces in orthodontic treatment approaches. In our study, 16 angular and 18 linear measurements were mode on the initial and final radiographic pairs in 24 cases wich 12 of them were treatment and the other 12 were control group with Angle Class II, Divi sion 1 malocclusion. The mean age of the treatment group was 12,03 ± 0,5 and the mean age of the control groups was 13,04 ± 0,6 years. In statiscal evaluation the comparison of the variations of the same patient was made with Wilcoxon test and the variations between groups were compared with Man-Whitney“U”test. After the cephalometric evaluations it is seen that at the end of the functional orthopedic magnetic appliance of Vardimon's system treat ment; the development of the maxilla was reduced, the mandible was po sitioned inferiorly and anteriorly, the effective length of the mandible was increased due to the increase in ramus height, the positions of the lower and upper incisors weren't effected by the treatment, Angle Class I canine and molar relationship was attained. 96