Ekonomik krizlerin Türkiye'de sağlık sektörü ölçeğinde sendikalaşmaya etkileri
Effect to syndication of economic crisis with approaching health sector in Turkey
  1. Tez No: 325214
  2. Yazar: HİLMİ ŞEFİK CAMBOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Health Care Management, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kriz kavramı ve olgusu dünyada ve Türkiye'de tarihsel boyutu ile ele alınmaya değerdir. Aynı zamanda ekonomik, sosyal, siyasal etkileri de olan krizler en çok da ekonomik ve sosyal etkileri yönüyle ülkelerin geleceğe yönelik politikalarını belirlemektedir. Ekonomik karakterli krizler sektörel bakımdan derin, kısa ya da uzun vadeli etkiler doğurabilmektedir. Diğer yandan sosyal etkiler de taşıyabilmektedir. Hem kısa hem uzun vadeli etkilerin görülebildiği ve bir yandan da sosyal etkilerin başat kaynağı olan sağlık sektörünün krizlerden etkileniş biçimi oldukça önemlidir. Keza sağlık sektörü, kamu ve özel sektör tarafından üretilebilen yarı kamusal mal ve hizmetlerin üretildiği sektördür. Sağlık sektörünün krizlerden etkileniş biçimi; kamu kaynaklarının azalması, hane gelirinin düşmesi, sağlık hizmetlerinde eşitsizlik, sağlık koşullarında bozulmalar, sektör çalışanları bakımında ekonomik krizin etkileri şeklinde kategorilendirilerek incelenmeye muhtaçtır. Böylelikle, krizler ve sağlık sektörü etkileşimi Türkiye'de sendikal yaşam ölçeğinde aynı potada eritilebilir. Bunu net biçimde görebilmek için sağlık sektöründe sendikal örgütlenmeye bakmak, değişimi gözlemlemeye çalışmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept and the fact of the crisis is worth dealing with its historical dimension. At the same time, the crisis which has also economic, social and political effects, mostly determine the countries policies for the future. The crises with economic character may cause deep sectoral impacts with short-or long-term. On the other hand, it has also social effects. The way of Health Sector?s due to crisis, which has both short term and long term impacts and the source of principal of social effects, is quite significant.Likewise, health sector is the sector which has produced semi public goods and services by public and private sector. The way of the health sector affected by crisis needs to be categorized in the ways that decreasing of public resources, income shrinkage of hosuehold, inequality in health services, disorders in health conditions and the effects on sector employees. Thus, the interaction of the crisis and health sector can be melted in the same pot with scale of unionization in Turkey. It is neccessary to maintain the unionization in health sector and observe the alteration to see this clearly.