İmîlî Nasrullah ve kısa hikâyeleri
Imîlî Nasrullah and her short stories
  1. Tez No: 325269
  2. Yazar: GÜL ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KARABELA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İmîlî Nasrullah Modern Lübnan Edebiyatı yazarları arasında önemli bir yere sahiptir. Edebî çalışmalarını modern bir tarzda pek çok yeni metod kullanarak yapmıştır. Feminist bir yazar olarak değerlendirilmesine rağmen eserlerinde çeşitli alanlarda birçok konuyu ele almıştır. Özellikle insan hayatına, duygularına ve yaşantılarına gösterdiği önem onun eserlerinin kalıcı olmasını sağlamıştır.İmîlî Nasrullah eserlerinde anlaşılır ve sade bir dil kullanmıştır. Olayları anlatırken farklı tekniklere başvurmuş ve bunu eserlerinin diline de yansıtmıştır. Eserlerinde az da olsa yerel dile yer vererek sosyal ortamın yansıtılmasını sağlamıştır.Yazar çalışmalarında kadın, sınıfsal çatışma, mutluluk, mutsuzluk, göç ve savaş temalarını ele almış, Doğu toplumlarındaki kadına bakış açısını eleştirmiş ve bu toplumlardaki genç kızların yaşamlarına dikkat çekmiştir. Lübnan Edebiyatında önemli bir yer edinen yazar, eserlerinin birçok dile çevrilmesi ile çoğu ülkede tanınmıştır.Anahtar Kelimelerİmîlî Nasrullah, Lübnan, Lübnan Edebiyatı, Kısa hikâye.
Özet (Çeviri)
İmîlî Nasrullah has an important role among the authors of Modern Lebanon Literature. She made her literary studies in a modern style using many innovations. Although she is considered as a feminist writer, she has committed many issues on various topics in her works. Especially her attention to the feelings and experiences of human life makes her works permanent.İmîlî Nasrullah has used a clear and simple language in her works. While narrating the events she has applied different techniques and also she reflects this to the language of her works. The social environment has been reflected by the use of some local language in her works.The author deals with the themes of women, class conflicts, happiness, unhappiness, migration and war in her works, criticized the perspective of women in eastern cultures and by calling attention to the lives of young girls she gains an important role in Lebanon Literature. Her works has been translated into many languages and with the help of this she is recognized in many countries.Key Wordsİmîlî Nasrullah, Lebanon, Lebanon Literature , Short Story