Kadın hakları: Azerbaycan örneği
Human rights of women: Azerbaijan
  1. Tez No: 375481
  2. Yazar: SUDABA RAJOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ATEŞ EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
1991 yılında bağımsızlığını kazanan Azerbaycan 70 yıl uzak kalınan insan hakları, hukukun üstünlüğü ve diğer demokratik değerleri benimsenmesi sürecine hızlı giriş yapmıştır. Yeni sistemin getirilerinden biri de geleneksel Azerbaycan toplumunda var olan kadın ve erkek arasında eşitsizliğin ortadan kaldırılması, cinsiyetler arası diyaloğun geliştirmesi, kadınların da erkeklerle eşit şekilde hem ulusal mevzuatta var olan, hem de uluslararası antlaşmalarda yer bulmuş hak ve fırsatlardan yararlanmasını yaygınlaştırmak olmuştur. Çalışmanın amacı, Azerbaycan Devletinin hem Anayasası ve diğer yasal mevzuatı ile teyit edilmiş, hem de taraf olduğu uluslararası sözleşmelerden doğan toplumsal cinsiyet eşitliğine ulaşma, kadına karşı ayrımcılık ve şiddetin ortadan kaldırılması, kadınların insan haklarına saygı konularında yükümlülüklerinin araştırılması ve değerlendirilmesidir. Çalışmada uluslararası ve bölgesel anlaşmalar, kararlar, raporların yanı sıra Azerbaycan Anayasası ve diğer yasal mevzuatı incelenecektir. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde uluslararası ve bölgesel düzeyde kadının insan haklarını kapsayan, kadına karşı var olan şiddetin ve ayrımcılığın ortadan kaldırılması ve toplumsal cinsiyet eşitliğine ulaşılması amacıyla yapılan sözleşmeler ve kabul edilen kararlar incelenecektir. İkinci bölümde Azerbaycan Devletinin toplumsal cinsiyet eşitliği, kadının insan haklarının korunması, şiddet ve ayrımcılıkla mücadelede uyguladığı politikalar, yasal mevzuatı, taraf olduğu uluslararası antlaşmalar, bu antlaşmalardan doğan yükümlülüklerini yerine getirme stratejileri yer alacaktır. Anahtar Kelimeler : Kadının İnsan Hakları, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Uluslararası Sözleşmelerde Kadın Hakları, Azerbaycan‟da Kadın Hakları
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to review and evaluate obligations confirmed in Constitution of the Republic of Azerbaijan, other legal regulations and derive from international treaties in achieving gender equality, elimination of discrimination and violation against women, also respect for human rights of women. In this study, along with the international and regional treaties, reports, programmes the Constitution of the Republic of Azerbaijan and other legislation will be analyzed. The study has two chapters. Within this framework international and regional treaties and conventions in terms of gender equality will be taken part in first chapter. The second chapter will cover legislation, regulations, programmes and strategies of Azerbaijan Republic in achieving gender equality, elimination of discrimination and violance against women. Key Words : Human Rights of Women, Gender Equality, Women‟s Rights in International Treaties, Women‟s Rights in Azerbaijan