An investigation of phenomenological differences in bilinguals' past and future autobiographical events across languages
Çift dillilerde geçmiş ve gelecek otobiyografik olaylardaki fenomenolojik farklılıkların diller arasında incelenmesi
- Tez No: 815068
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE ÖGEL BALABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, çift dillilerin geçmiş ve gelecek olayları için diller arasındaki fenomenolojik farklılıkları incelemeyi amaçlamıştır. Bu amaçla, birinci ve baskın dili Türkçe, ikinci dili İngilizce olan elli dokuz katılımcı (X̅yaş = 22.02, SDyaş = 2.01; K = 37, 63%), her biri farklı dilde (sırası dengelenmiş bir şekilde, Türkçe ve İngilizce) ve bir hafta arayla gerçekleşen iki oturuma katılmıştır. Katılımcıların dil geçmişleri Dil Becerisi ve Yeterlilik Anketi (DBVY-A) ile değerlendirilmiştir. Her bir oturumda katılımcılar Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeğini (PNDÖ) doldurduktan sonra gelecek ve geçmiş negatif anılarını yazmış, daha sonrasında yazdıkları olayları Otobiyografik Bellek Özellikleri Ölçeği (OBÖÖ) ile canlılık, algısal detaylar, perspektif ve duygusal özellikler (duygu değeri, yoğunluk, mesafe, aşırılaştırma) dahil olmak üzere sekiz ayrı fenomenolojik boyutta değerlendirmişlerdir. Olay değerlendirmesinden sonra olayın zamansal ve dil detayları ile ilgili soruları cevaplamışlardır. Çalışmanın sonuçları perspektif ve duygu ile ilişkili karakteristiklerin hem geçmiş hem de gelecek olaylarda iki dil arasında anlamlı derecede farklılaştığını göstermiştir. Ayrıca, geçmiş olaylar için canlılık değerlerinde de iki dil arasında farklılıklar bulunmuştur. Genel olarak çalışma, ikinci dilde duyguların azaldığı ve psikolojik mesafenin arttığı yönündeki hipotezleri destekler nitelikte bulgular ortaya koymuştur. Çalışmanın sonuçları ikinci dil kullanımının otobiyografik düşünme üzerindeki etkisini anlamaya katkıda bulunmakta ve ikinci dil ile duygusal deneyim arasındaki ilişkiye ışık tutmaktadır. Bu çalışma ayrıca çift dillilerin ikinci dildeki gelecek kurgularının fenomenolojik özelliklerine ilişkin olarak yapılan ilk çalışmalardan biri olması açısından dikkate değerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to examine the phenomenological characteristics of bilinguals' past and future events across their languages. For this purpose, fifty-nine (Mage = 22.02, SDage = 2.01) Turkish (L1) - English (L2) bilinguals (F = 37, 63%) participated in two sessions, each conducted in a particular language (Turkish and English, with the counterbalanced order) and separated by one week. Participants' level of proficiency in each language was assessed with Language Experience and Proficiency Questionnaire (LEAP-Q). In each session, after completing the Positive and Negative Affect Schedule (PANAS), participants wrote down their past and future negative events and then rated eight different phenomenological characteristics including vividness, sensory details, visual perspectives, and emotional characteristics (valence, intensity, distance, preoccupation) with Autobiographical Memory Characteristics Questionnaire (AMCQ), followed by the questions regarding the temporal and linguistic details of the events. Results showed significant differences across languages in visual perspectives and emotional characteristics, both for future and past events. Additionally, there were significant differences in the vividness ratings of past events between languages. The findings of the study overall support the notion of reduced emotionality and increased psychological distance in the second language. These findings contribute to our understanding of the impact of second language use on autobiographical thinking and shed light on the relationship between second language and emotional experience. Additionally, this research is especially noteworthy in that it represents one of the first investigations into the phenomenology of bilinguals' imagined future events in their second language.